Siyasetçiler ve de biz gazeteciler, sanki vatandaş işini gücünü bırakmış siyasetçileri ve siyaset haberlerini takip ediyormuş algısı oluştuyoruz galiba.
Öyle değil mi?
TV'lerin ana haber bültenlerinde görüyoruz.
En çok yer verilen ayrıntılı haberler siyasi parti genel başkanlarının ya da parti sözcülerinin birbirleri aleyhinde yaptıkları söz düellolarından ibaret oluşuyor.
Aynı durum gazetelerin ön sayfalarında da geniş yer alıyor.
Peki ya gerçek böyle mi?
AK Parti, vatandaşın gündeminde siyasetin ne derece ilgili olduğunu ölçmek için sosyal medya anketi yaptırmış.
26 ilde 18 yaş üzeri bin 512 vatandaşın katıldığı sosyal medya anketinde çıkan sonuçlar gerçeğin hiç de öyle olmadığını ortaya koymuş.
AK Parti Genel Merkezi'nce yapılan araştırmada vatandaşların sosyal medyada siyasette yaşanan tartışmaları ve siyaseti ne kadar takip ettiğini ölçen bir anket bu.
Sonuçları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sunulan ankete göre vatandaşların yüzde 25.1'i sosyal medyadaki siyasi tartışmalara nadiren, yüzde 6'sı sıklıkla, yüzde 68.9'u ise hiç bir zaman katılmadığını söylemiş.
Ayrıca yüzde 58.8'i siyasileri takip etmiyor yüzde 25.8'i sadece kendisi ile aynı görüşte olan siyasileri izliyormuş.
Ankete katılanların 45.1'i siyasi tartışmaları hiç bir zaman takip etmediğini, yüzde 35.2'si nadiren, yüzde 19.7'si ise sıklıkta takip ettiğini belirtmiş.
Ankete katılanların yüzde 44'ü ise “sosyal medya tartışmaları, yüz yüze yapılan tartışmalardan daha ikna edicidir yorumuna katılıyor musunuz?” sorusuna "katılmıyorum" yanıtını vermiş.
Siyasilere ve de biz gazetecilere göre sanki herkes partileri takip ediyor olmadığının işte kanıtıdır bu sonuçlar.
Nitekim vatandaş sadece seçim sürecinde siyasetçiyi ve siyaseti takip ettiği gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor.
Aslında anketin sonuçları siyaset yapan siyasetçilere cevap niteliğinde.
Sonuçları iyi irdeleyip vatandaşın asıl gündemini takip ederek sorunlarına çare olunmasını isteniyor.
Falanca milletvekili partisinden istifa etmiş, falanca milletvekili bunu demiş, diğer milletvekili de şu cevabı vermiş tarzından siyaset anlayışı vatandaşın hiç umurunda değil.