Afganistan gerici, faşist, Taliban tarafından karanlık bir paranteze alındı.

Taliban’ın Afganistan'a vereceği zarar, kaybettireceği zaman, yaşatacağı acılar büyük olacak ama mutlaka yenileceklerdir.

Çünkü Taliban’ın yıkma gücü var ama yapma gücü yok.

Atatürk ve Afgan Kralı Amanullah Han bir aradalar.

"Ben Atatürk'ü çok iyi hatırlıyorum. Türkiye ve Afganistan arasındaki iyi ilişkileri hatırlıyorum. Keşke Atatürk'ü daha çok dinleselerdi, onun yolundan gitselerdi. O zaman bunları yaşamazdık."

Afgan Gazeteci Nazira Karimi ne güzel demiş.

DEVRİMCİ

Defalarca yazdım; tekrarlıyorum:

Müslüman bir coğrafyada laik cumhuriyet kurmak dünyanın en ilerici adımlarından, en önemli devrimlerindendir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk dünyanın en büyük devrimcilerindendir.

Türkiye’nin Atatürk’te buluşmaktan, onun devrimlerine, laikliğe sarılmaktan başka çıkar yolu bulunmuyor.

EMPERYALİZM

Emperyalistlerin ulusal kurtuluş savaşının muzaffer komutanına, onun mazlum milletlere ilham verişine tahammülleri yoktur.

Laik, demokratik sosyal hukuk devletini sevmezler onlar.

Yurtseverliği; kentlilik ve yurttaşlık bilincini; örgütlü toplumu; sendikaların güçlenmesini emeğin siyasette etkin olmasını; tam bağımsızlık ülküsünü; sanayileşme çağdaşlaşma hamlelerini; köy enstitülerinin aydınlığını; bilime, felsefeye dayalı eğitimi; özgür bireyi; özerk üniversiteyi; gerçeğin gazetecilerini, halkın sanatçılarını, yurtsever aydınları; medyanın özgürlüğünü de hiç istemezler.

Ulus devlete de karşıdırlar, ulus bilincine de.

68 ve 78 kuşağından çok korkmuşlardır. Cumhuriyetin sosyalizmle tamamlanması fikri onlara asla gerçekleşemeyecek uçuk bir hayal gibi gelir.

***********************

Kumpaslar, darbeler, komplolar, halkları birbirine düşürme, iç savaş tezgahlama, kaos yaratma, istikrarsızlaştırma, algı operasyonları...

Etnikçiliği, mezhepçiliği, cemaatçiliği, tarikatçılığı kaşıma; PKK ‘yı finanse etme; FETÖ belasını devlete sızdırma sinsiliği; uydurma bir tarih yazma; ulusal kahramanlarımızı itibarsızlaştırma gayretleri hep bu nedenlerledir.

*********************************

Devasa bir reklam ağı, medya gücü ve propaganda örgütlenmesi; ajan ve satılmışlar kadrosuyla bilinçleri esir almaya çalışır; kendi çıkarlarını, kâr ve rant aranışlarını bize tek hakikatmiş gibi yansıtır; bir başka Türkiye, Orta Doğu ve Dünya asla mümkün değil diye düşünmemizi ister; kapitalizm piyasacılık bir cennet, küreselleşme vazgeçilmez bir olguymuş gibi dayatırlar.

Bu uğurda büyük paralar harcar, insan satın alır, onları kilit noktalara yerleştirir,ajanlaştırır, mankurtlaştırır; olmadı şiddet uygular, yıldırmaya çalışırlar.

Özeti şu; yurtseverliğin ilk koşulu emperyalizmin karşısında olmaktır.

ÇÖZÜM

Çözüm mü...

Laiklik ve Atatürk Türkiye’mizin kilit taşlarıdır.

Aklımızı kullanma cesaretini göstereceğiz; örgütlü olacağız; bilime dayanan bir eğitim, liyakate dayanan bir devlet bürokrasisi, hukuka yaslanan bir toplum oluşturacağız. Çok ama çok emek vereceğiz, özveri göstereceğiz, kol kola girip dayanışacağız.

*************************

Türkiye büyük ülke, halkımız vatanseverdir.

Geçmişte başardık yine başaracağız.