Her seçim öncesi tüm partilerin yöneticileriyle yaptığımız basın buluşmalarında şu soruyu sorarlar bize, “Eeee adaylarımızı nasıl buldunuz?”
Biz de her seferinde şu hatırlatmayı yaparız.
Belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarınızı belirlerken nüfuslarına, partiye ne zaman katıldıklarına, parti için ne kadar çok ya da az çalıştıklarına, illaki parti temsilciliği yapmış ya da partili olmazsa olmaz seçeneklerinde çok da ısrarcı olunmamasının izahını şu şekilde açıklarız.
Aksine insan ilişkilerine, insan yönetim kapasitesine, olası yönetimsel krizlerde kırıp dökmeden çözüm bulabilecek olmasına, ülkemiz ve dünyadaki gelişmelere bakış açısı, gelişen teknolojiyi nasıl kullandığı, heyecanı, hayalleri ve de hedefleri olan vizyon sahibi adayları bulup değerlendirilmelidir.
Bu öngörülerimiz geçmişteki belediye yönetimlerinden pek çok kez yaşanmışlıklara işimiz gereği şahitlik etmemizdendir.
Bunları neden anlattığıma sebep gelişme şudur.
Her geçen yıl nüfus artışı gösteren ilçelerimizden bir tanesi de Kestel'dir.
Bu ilçemize çekim gücünü oluşturan en önemli sebeplerin başında ulaşım kolaylığıdır.
Velhasıl Kestel Belediyesi'nin ilçeye yapacağı hem maliyet hem de en önemli yatırım olarak gösterilen kent meydanı projesine başlandı.
Aslında dönemin Belediye Başkanı Yener Acar'ın yaptırdığı bir kent meydanı var.
Sadece adı kent meydanı olarak kalan geniş bir alanın dışında hiç bir özellik taşımayan buraya yeni bir meydan yapılıyor.
Halbuki, buraya ilk meydan projesi hazırlanırken alanın altına otopark ve dükkanların yer alacağı çarşı, üzerine de meydan yapılması için Yener Acar'a üç ya da dört farklı proje sunulmuştu.
Küçük olsun benim olsun, ucuz olsun nasıl olursa olsun düşüncesindeki Yener Acar uyarıları dikkate almayıp ne yer altı dükkanları ne de otoparkı olmayan sözde kent meydanı projesine imza atmıştır.
İlçe halkının beğenmediği 10 yıl önce yapılan Kestel Kent Meydanı şimdi ise yıkılıp altında 400 araçlık otoparkı üstünde sosyal alanları kısaca Belediye Başkanı Önder Tanır'ın deyimiyle Akıllı Kent Meydanı yapımına başlandı.
Ne yazıktır ki, Yener Acar döneminde buna benzer yatırımların bugün atıl durumda olduğunu görüyoruz.
Örnek vermek gerekirse, yeriyle birlikte bugünkü toplam maliyeti 20 milyon lira olan Kestel Sosyal Tesisi kaderine terk edilmiş durumda.
Yine bin kişi kapasiteli Kestel Kültür Merkezi'nin 10 araçlık otoparkı olmayışı şaka gibi, yine 10 yıl önce yerinin gelecekte yetersiz kalacağı tepkilerine rağmen Yener Acar'ın "İhtiyaç olursa bir tane daha yaparız" ısrarıyla yapılan belediye binasının 10 yıl geçmeden yetersiz kalması, katlı pazar yeri yapılan binanın uygun olmadığı için otoparka dönüştürülmesi, Beşevler semtinde yaşayan halkın görüşünü almadan sapasağlam olan bölgeyi Riskli Alan Statüsü'ne dönüştürmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahi yanıltılmıştır.
Sonrasında geçen 9 yılda kentsel dönüşüm yapılamayıp mağdur edilen vatandaşın tepkileri üzerine bu kez de mahkeme kararıyla bölge Riskli Alan Değildir konumuna dönüştürülmesi işi mevcut Başkan Önder Tanır'a kalmıştır.
Yazının başında vurguladığımız gerekçeler gibi bunlar ve benzerleri vizyonsuz başkan ve yönetimlerin beceriksizliği yüzünden vatandaşın parasının heba edilmesine müsaade edilmemelidir.