.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil üretim fabrikasının kurulacak ilin Bursa Gemlik olarak açıklamasının elbette gerekçeleri var.
Bence en önemli gerekçesi, İstanbul'un ardından Bursa'ya önem verdiğini göstermiştir.
Üreten bir şehir olarak Bursa bu önemi hak ediyor.
Muhalefet partililerin, "Bursa'nın Ankara'da lobisi yok" söylemleri son zamanlarda kente yapılması planlanan yatırımlar da gösteriyor ki, meselenin hiç de öyle olmadığıdır.
Elbette Bursa'nın geçmişten günümüze ötelenmiş, geç kalınmış yatırımlar var.
Ama bu durumu bir eksiklikmiş gibi görmek yerine hangi siyasi iktidar döneminde yapılırsa yapılsın önemli olan destek verilip yatırımların gelmesini sağlamaktır bu kente en büyük hizmet.
Vatandaş ne zaman da neyin yapıldığını çok iyi gördüğü gibi gerekeni de zamanı geldiğinde yapıyor.

Yazıya böyle bir girizgahla başladıktan sonra konumuza dönecek olursak, Türkiye Otomobil Girişim Gurubu (TOGG) Türkiye'nin yerli otomobilini Bursa'da üretecek olması Bursa iş dünyasını bir hayli heyecanlandırdığı görüyoruz.
Ülkemiz adına böylesine önemli bir yatırımın Bursa'ya gelmesine siyaset dışından önemli katkı da bulunan bir kurumumuz da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'dır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla cuma günü Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında karşılaştığımız BTSO Başkanı İbrahim Burkay bir hayli heyecanlıydı.
Yerli otomobil fabrikasının Bursa'ya katkısının çok büyük olacağını belirten Burkay, buna bağlı olarak şehrin beklediği önemli yatırımların da gelmesini hızlandıracağını söyledi.

"Bundan böyle Türkiye'nin yeni hikayesi Bursa'dan başlayacak" diyen Burkay, yatırım tercihinin Bursa'dan yana olmasının aslında işin başarısını da garantilediğini vurguladı.
Burkay, bunu da şöyle açıklıyor:
"Çünkü Bursa otomobil yan sanayi anlamında en hazırlıklı sektörlerin başında geliyor. Çok önemli bir teknolojik dönüşüm noktasındayız. Bu noktada Türkiye'nin yeni hikayesi tekrar Bursa'dan başlıyor. Biz bunu çok önemsiyoruz"
BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın bir yılı aşkın süredir yerli otomobilin kentimizde üretilmesi taleplerinin nedenlerini Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkilileriyle sık sık bir araya gelip anlatmaya çalışıyordu.
Netice itibarıyla, hangi konuda olursa olsun ne yapmak istediğini karşınızda kim olursa olsun anlatmasını biliyorsan karşılığını işte böyle alabiliyorsun.
İşin püf noktası, kendini ifade edebilmektir.
Burkay, Bilişim Vadisi'ndeki otomobil tanıtımının hemen ardından 10 adet otomobil siparişi verdiklerini de söyledi.
"Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olarak ilk şiparişimi ben verdim dedi. Biz de Bursa Ticaret Sanayi Odası olarak ilk on araba siparişimizi veriyoruz" diyerek böylece yerli otomobil için Bursa'dan ilk sipariş verilmiş oldu.
İbrahim Burkay, siparişlerinin sadece yönetim kuruluyla sınırlı kalmayacağını aktararak şunları söyledi:
"Ayrıca odamızın tüm arabalarını yerli milli otomobille değiştireceğiz inşallah. Bunun da siparişini veriyoruz" dedi.
Bakalım kentimizden başka hangi kurum ve kuruluşlar yerli otomobil için BTSO'yu takip edecek.