İnanın rakamlar hiç yalan söylemiyor. Yaşadığımız bu güzel kentte; kent bürokratları dahil çok kişi tarafından fazla dillendirilmese de ve hep perde arkasında bırakılsa da, Bursa’nın turizm gerçekleri, yüzümüzü kızartacak kadar kötü…

Neresinden bakarsanız bakın ve hatta elmalarla armutları toplasanız bile, bu tarih ve doğa kentine gelen yabancı turist sayısı; hep 300-400 bin arasında kalıyor.

Taş çatlasa; 500 binli rakamları bulamıyoruz bir türlü…İyi niyetli ve iyimser görüşler ile; yapılan görüşmeler ve de sık toplantılara rağmen, Bursa yılda 500 bin turist ağırlayacak kapasiteye ulaşamadı henüz…

Galiba 500 binlik-1 milyonluk yabancı turist rakamları, Bursa için bir ütopya olarak kalacak her zaman…

Bu görüşümü daha da netleştiren bir basın bülteni ulaştı dün elimize…MÜSİAD-Bursa Turizm Komitesi Başkanı Murat Toprak’ın yaptığı açılamaya göre; 2019 yılında Bursa’ya gelen yabancı turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8 artmış ve 317 bine ulaşmış.

Bu yerel rakam bazılarımıza aydınlık gelebiliyor ancak ülkemize 2019 yılında gelen 51,7 milyon yabancı turist sayısına baktığımızda; traji-komik gerçek yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

Bursa’ya 317 bin yabancı turist gelmiş, Türkiye’ye 51,7 milyon…Bu tarih ve doğa kentine gelen turist sayısı, ülkemize gelen turist sayısının sadece yüzde 0,6’sı gibi…Yani; yüzde 1 bile değil…

                                BEKLENTİLER POZİTİF AMA..!

Türkiye; 2019’da yine rekorlar kırmış, Bursa ise yılı küçük bir artışla kapatmış ama ülkemize gelen her 100 yabancı turistin 1’i bile Bursa’ya uğramamış.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi Başkanı Murat Toprak’ın pozitif beklentiler içeren açıklamasında; Bursa’da son zamanlarda turizme yönelik önemli çalışmalar yapıldığından bahsediliyor. Kentteki otel sayısındaki artış ile birlikte; yerli ve yabancı turist sayısı ile konaklama/geceleme sayısında artışlar olduğunu belirtiyor MÜSİAD’lı Murat Toprak…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan istatistikleri değerlendiren MÜSİAD Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Toprak: ”2019 yılında kentimize 317 bini yabancı, kalanı da yerli turist olmak üzere 1 milyondan fazla turist geldi. Yabancı turistlerin geceleme sayısında yüzde 10’luk artış söz konusu ve Bursa’ya gelen yabancıların kalış süreleri artıyor. Bursa turizmine güzel şeyler olacak” demiş.

Rakamlar ortada…Bende; Bursa’nın turizm sorununun çözümüne pozitif bakan bir köşe yazarıyım ama kentin turizm pazarlaması konusunda oldukça gerilerde kaldığını söylemekten de üzüntü duyuyorum. Kentimizde adeta; taşıma su ile değirmen döndürmek sureti ile bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Ama bu kentin bir logosu, Bursa deyince hemen anımsanabilecek bir mottosu ve uzun soluklu bir turizm planlaması yok ise, söyleyecek bir şey de yok demektir.

Biliyoruz ki Türkiye; son yıllarda turizm konusunda rekorlar kırıyor. Ülkemize 2019 yılında gelen yabancı turist sayısı; 51 Milyon 700 bin…Yaklaşık 7 milyonu Rusya’dan gelmiş toplam 51,7 milyon yabancı turist, günde kişi başına ortalama 667 dolar harcamış ve ülkemize tam 34,5 milyar dolar para kazandırmışlar. 2019’da bir önceki yıla göre; turist sayısında yüzde 21,84, turizm gelirinde de yüzde 17’lik artış sağlanmış.

Demek ki; Türkiye turizmi her yıl gerçekten büyüyor. Peki ya Bursa turizmi..?

                               BURSA’NIN HİKAYESİ Mİ YOK..?

Biliyoruz ki Bursa; bir tarih, doğa ve kültür şehridir. Sanayi, tarım ve ticaret merkezidir aynı zamanda…Böylesine güçlü enstrumanları olan bir şehrin, neden BİR TURİZM KENTİ olamadığı da net ve açık bir sorudur aslında…

Bursa’da her şey vardır ama, neden yabancı turist yoktur.?..

Aslında küçük çabalar olmuştur ama hep…Bursa’yı “turizm merkezi” veya “sağlık turizmi başkenti ” yapacağını söyleyen siyasetçi, bürokrat ve STK temsilcilerini hep gördük bu kentte…Ama ne yazık ki bu güzelim şehir: turizm konusunda hep iki ileri bir geri adımlar atarak bir türlü istediği yere ulaşmamıştır.

Ben bu konudaki yetersizlik fotoğrafının: deneyimsizlik ve rol model yoksunluğu nedeniyle oluştuğunu düşünüyorum. Kesinlikle; Bursa’nın turizm konusunda bir model projeye ihtiyacı vardır.

Daha da önemlisi Bursa’nın bir hikayesi olmalıdır turistleri kente çekecek…

İznik, Uludağ, Cumalıkızık, Gölyazı, Tirilye, Misi Köy, Kozahan, Ulucami, Yeşil Türbe, Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Fetih Kapısı  gibi tarihi ve turistik zenginliklere sahip Bursa bunu başarabilir mi..?

Bugün bu soruya olumlu yanıt vermek zor…Hem de çok zor ama…

Neden olmasın. Şu anda Bursa turizminin dip yaptığını kabul ederek, her şeye yeniden başlanabilir. Basamaklar birer-birer ve gerçekçi bir anlayışla çıkılır. Sonunda da amaca ulaşılır.

Bir gün…Ama bir gün mutlaka..!

Pozitif beklentiler de amacına ulaşır umarım.

ÖZLÜ SÖZLER: Yeterli derecedeki karanlıkta; gökyüzündeki yıldızları daha iyi görebilirsin. (Charles A.BEARD)