Çarpık ve plansız yapılaşmanın en yoğun olduğu bir ilçe olan Yıldırım’da 10 ay önce göreve gelen Başkan Oktay Yılmaz, 9 müdür kadrosunu iptal etmiş, makam araçlarını toplatmışve diğerbir takım tasarruf önlemleriyleişe başlamış ve yeni yılıda “Fen İşleri Yılı” ilan etmişti.

Geride kalan 10 aylık dönemde kurum içi mali disiplinde sağlanarak, hazırlananstratejik plan ile ilçede yaşayan tüm vatandaşların taleplerini karşılamak için kentin öncelikli gereksinimleriortak akıl doğrultusunda belirlendi.

Ve yeni yıl ile birlikte rutin belediyecilik hizmetlerinin yanında şehre değer katacak, ilçe sakinlerinin refahını artıracak projelerin bir-bir yerine getirileceği yeni bir süreç başladı.

Bütüncül bir yaklaşımla şehrin ulaşımdan altyapıya, çarpık yapılaşmadan sosyal donatı alanlarının yetersizliğinekadar tüm yapısal sorunlarını çözüme kavuşturacak yol haritası ile yeni dönem için kollar sıvandı.

 

* * *

 

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ı Yeni Marmara olarak önceki hafta makamında ziyarette bulunduk.

Başkan Yılmaz sıcak bir ortamda, içten bir yaklaşımlaYıldırım’da gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Yılmaz, belediye öz kaynaklarının yanında, Merkezi Hükümet, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kamu kurumları ile özel sektör işbirliğinde, kentsel dönüşümden ulaşımı rahatlatacak yeni yollarla, imar planı düzenlemesinden millet bahçesi inşasına, Bursa’da ilk olacak e-belediyecilik hizmetinden tarihi aksta turizme değer katacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

 

* * *

Yıldırım’ın temel sorunu hiç kuşkusuz düzensiz imar planları ve tapulandırma problemleri

Bu konuya kalıcı bir neşter vurarak çözüme kavuşturmak amacıyla

Ankara’da yürütülen temaslarla, tapu kanununda değişiklik gerçekleşmesi için doğrudan Yıldırım’da yaşanan sıkıntıların referans olduğu ve bu sorunları ortadan kaldırılacak bir yasa teklifinin hazırlanması ve TBMM’ye iletilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan ortak bir çalışma başlatılmıştı.

Bu düzenlemenin gerçekleşmesiyle Yıldırım’da imar sorunlarına daha gerçekçi çözümlerin bulunması kuşkusuz kolaylaşacak.

Yıldırım’ın ve hatta Büyükşehir Belediyesi’nin bile yasal nedenlerle tek başına altından kalkamayacağı bir durumla baş başa Yıldırım.

Başkan Yılmaz bunun bir an önce gerçekleşmesi beklentisi ve heyecanı içinde.

 

* * *

Yeni yılla birlikte Yıldırım’da başlamış ve başlayacak çalışmalar var.

Başkan Yılmaz, öncelikli olarak Mollaarap’ta yaşanan heyelan riski karşısında bir çalışma sürdürülmekte.

Şehir yapılaşmasının yanı sıra şehrin kültürel ve doğal kimliğine değer katacak yatırımların ilçeye kazandırılması için de çalışmaların sürdüğünü belirtiyor Başkan Yılmaz.

Yıldırım’a; bünyesinde seminer salonu, kafeterya, eğitim salonları bulunan ve 24 saat hizmet verecek uyumayan kütüphane ve yeni bir kültür merkezinin ilçeye kazandırılması noktasında adımlar atılmakta.

Yine Yıldırım’ın dünyaya açılan penceresi konumunda bulunan Cumalıkızık’ta oluşturulacakYöresel Ürünler Çarşısı, bu tarihi zenginliğin değerine değer katacak kuşkusuz.

VeKentsel dönüşümde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin desteğiyle önemli çalışmalar yaşama geçirilecek.

Başkan Oktay Yılmaz, “Kentsel dönüşümde taraf olmak yerine vatandaşlarımız ile yükleniciler arasında garantör olacağız”diyor.

Bunu Yıldırım’da kentsel dönüşümde önemli bir aks değişikliği olarak görmek gerekiyor.

Alan bazlı, parsel bazlı dönüşümün zorluğu ‘Ada Bazlı’ dönüşüme yöneltmiş Başkan Yılmaz’ı.

Bunun da özel sektör marifetiyle yapılacak ve Belediye garantör olacak vatandaşla yükleniciler arasında.

Bu, güven sağlayacağı gibi işlerin hızmasını da sağlayacaktır hiç kuşkusuz.