Küresel sorunla ulusal anlamda verilen mücadelenin sonun da kazanan ülkeler yakın tarihimizde hem sağlık hem de ekonomik anlam da ciddi bir sıçrama yapacağı öngörülüyor.

Nitekim de dünyada 182 ülkeyi etkisi altına alan salgından en az hasarla atlatmak için ülkemizde de müthiş mücadele veriliyor.
Bir diğer ifadeyle pandemi sınavını başarıyla geçen ülkelerin geleceği diğerlerine göre daha farklı olacak.
Zira yaşamı en değerli kılan canlının insan hayatı olduğuna göre bunu dünyanın gözü önünde bilimsel verilerle ortaya koyabilen ülkeler salgını fırsata dönüştürmüş olacaktır.
Her ne kadar sağlıkçılarımızın verdiği mücadele takdire şayansa da süreçte uygulanması istenen kurallara uyan her birey, başarının önemli bir parçası olmakla gurur duyacaktır.
Kurallara uymayanlara ne demeli?
Bu durumu kentimiz açısından değerlendirecek olursak koronavirüs vakalarının en fazla tespit edildiği ilçelerimiz Yıldırım ve Gürsu olarak öne çıkmaktadır.
Bunun en önemli ana sebebi, bu ilçelerimizdeki insanların yaşam tarzlarıdır.
Yani her iki ilçenin de sosyal kültürel ve fiziki yapısından kaynaklanıyormuş vaka sayısının artış göstermesi.
Konuya ilişkin görüştüğümüz Sağlık İl Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, özellikle Yıldırım'da virüse hiç inanmayan 'bu da neymiş, Amerika’nın bir oyunu bu' diyenlere rastladıklarını söylüyor.
Bir hafta önce sağlık ekibiyle Yıldırım ve Gürsu sokaklarında dolaşarak yaptıkları incelemede insanların sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gibi maske takmayanların çoğunlukta olduğunu tespit ettiklerini aktardı.
Hastanelere gelen pozitif vakaların aile yapıları incelendiğinde özellikle Gürsu'da çoğunlukta olan Ahıskalı vatandaşlarda virüse rastlanıldığını vurgulayan Müdür Kaşıkcı, ana problemin iki ilçemizde de aile yapılarından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

"Aynı apartmanda kalabalık ailelerin bir arada ikamet etmeleriyle oluşan yakın temasın salgının hızla pek çok kişiye bulaşmasına neden olmaktadır."
Sağlık kuruluşlarına başvurulmasıyla tespit edilen vakaların temas kurduğu yakınlarından en az 4-5 kişiye bulaştırdığının belirlendiğini aktaran Kaşıkcı, "Çok net söylüyorum, Yıldırım bölgesinde böyle bir virüs olduğuna dahi inanmayanlar var. Hal böyle olunca da virüsün yayılmasına fırsat verilmiş oluyor" dedi.
Yaşananlar ve Sağlık İl Müdürü Kaşıkcı'nın Yıldırım ve Gürsu özelinde aktardıkları şu gerçeği ortaya koyuyor ki, Covit-19'a karşı sağlıkçılarımızın gösterdiği özveri aynı zaman da cehalete karşıda mücadele verildiğidir.
Şu asla unutulmamalıdır.
Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınını sadece sağlıkçıların hayatlarını ortaya koyan çabalarıyla önüne geçilemeyeceği, dolayısıyla en önemli mücadelenin herkesin kurallara uyarak bireysel katkılarıyla önlenebilecek olmasıdır.
Aksi halde, yaşamımızı kısıtlamak zorunda kaldığımız sokağa çıkma yasağının önümüzdeki günlerde daha çok uygulanmak zorunda kalınacağı anlamına gelmelidir.