Sevgi soyut değil somut bir duygudur.

Öyle kuru kuruya sevmek olmaz; sevdiğine emek vermelisin, değer katmalısın.

Bir insanı severken de geçerlidir bu; bir kenti severken de.

************************

Bursa’yı ne güzel sevmiştir mesela gazeteci, yazar Yılmaz Akkılıç.

Yılmaz Ağabey tutkuyla bağlı olduğu Bursa’sına siyasal çalışmalarıyla, köşe yazılarıyla, kitaplarıyla ve oluşturduğu Akkılıç Kütüphanesi’yle emek vermiş, değer katmıştır.

“Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri’’yle Yılmaz Akkılıç’ın anısı yaşatılırken Bursa’ya katkıya da devam ediliyor.

Yılmaz Abinin misyonunu sürdüren kardeşi, kentimizin değerli entelektüellerinden, Akkılıç Kütüphanesi Yönetim Kurulu Başkanı  Yener Akkılıç’ı kutlamazsam olmaz ve tabii bu doğrultuda çabalayan herkesi.

Köşe yazılarının, kitaplarının özüne bakarsanız; Yılmaz abi laikliği dar anlamda din ve devlet işlerinin ayrılması olarak algılamaz; başta eğitim olmak üzere, toplumsal yaşamın her alanının akla, bilime, felsefeye dayanması olarak görürdü ve Atatürk devrimlerinin, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin özünde akıl ve bilimin varlığına değinirdi.

Onu bir aydınlanmacı bircumhuriyet aydını yapan da buydu.

 

ÖDÜLLER

 

Ömrünü bilimsel düşünce ve araştırma kültürünü yaygınlaştırmaya adayan; akıl ve vicdan emeği harcayıp Bursa’nın kent kültürüne değerler kazandıran Yılmaz Akkılıç anısına Nilüfer Belediyesi’nin, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Akkılıç ailesi ile birlikte düzenlediği “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları 2019 Ödülleri’’ açıklandı.

************************

Prof. Dr. Saime Yüceer, Prof. Dr. Feza Karaer, Prof. Dr. Tülin Vural Aslan, Doçent Doktor Alpaslan Türkkan, Şafak Pala, Yener Akkılıç ve Hacı Tonak’tan oluşan Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirme sonucu, ödül alan eserleri yazayım:

Doktora dalında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi teziyle Hüseyin  Gürsel Bilmiş’in yapıtı “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Bursa’da Mimarlık Ortamı”.

Yüksek lisans dalında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi teziyle Fadime Yıldız’ın yapıtı “Bursa Keles İlçesi Gelemiç Kırsal Yerleşkesi Geleneksel Mimari Dokusunun İncelenmesi” ödül kazandılar.

Uğur Ozan Özen’in “Bursa’da Kitapçılar 100 yıl” başlıklı çalışması ise akademi dışı alanda ödüle değer bulundu.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi onayıyla Mine Döğer’in “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bursa’da Öncü Bir Kadın: Zehra Budunç” başlıklı yüksek lisans tezi de Akkılıç Bursa Araştırmaları Özel Ödülü ile ödüllendirildi.

 

BURSA DEFTERİ YENİDEN YAYINLANIYOR

 

Ve bir müjde…

İlk kez Mart 1999'da yayımlanan; üç ayda bir çıkan;(Sahibi Mithat Kırayoğlu, yayın yönetmeni Yılmaz Akkılıç, yazı işleri müdürü Nahit Kayabaşı) şehrimizin belleğine, kültürüne değerli katkılar yapmış, okurlarına Bursa’lı olma bilinci kazandırmış ‘’Bursa Defteri’’, 10 yıl aradan sonra 41.sayıyla birlikte Hacı Tonak’ın genel yayın yönetmenliğiyle yeniden yayımlanmaya başladı.

************************

Bursa Araştırmaları Vakfı, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin katkılarıyla, Bursa Defteri yılda iki sayı olarak çıkacak.

Vaktiyle, derginin her sayısını edinmiştim; Bursa’yı daha derinden kavramama yol açmıştı. Sevindim bu gelişmeye; emeği geçenleri kutlarım.

Derginin ilk sayısının yayın kurulunu yazayım: Yılmaz Akkılıç, Ali Aksoy, Rıza Aydın, Mümin Ceyhan, Ahmet Erdönmez, Nurşen Günaydın, Mehmet Ali İnan, Erol İyibozkurt, Nahit Kayabaşı, Mithat Kırayoğlu, Yusuf Oğuzoğlu, Engin Özpınar, Asude Şenol, Hacı Tonak ve Nezaket Yalmanoğlu (Özdemir).

************************

Dostluğuyla onurlandığım; çok özlediğim, Yılmaz Abiyi; saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Bursa size minnettardır.