Oysa herkes kendi kaderini yönlendirir, uçsuz bucaksız sularda, gemisini zorlu dalgalardan koruyan bir kaptan misali.

Elleri çamura bulanmıştır heykeltıraşın, kısa süre içinde şahesere dönüştüreceği çamurla bütünleşmiştir.

Dillerden düşmeyecek türkülerin bestecisi; notalar ile yatıp kalkmış, dokuz aydan da uzun süren gebelik sonunda hafızalara kazınan bir eser çıkarmıştır.

Çoğumuz ise üstün bir yetenekten yoksunuz. Elimizdeki malzemeyi, zihnimizdeki fikirleri somuta dökmek için öğreneceğimiz ve geliştireceğimiz engebeli bir geleceğe sahibiz.

Çağımızın en korkunç hastalıklarından birisi olan üşengeçlik, içimizdeki potansiyelleri yok etmekte. Milenyum çağının Michalengoları, Teslaları, Gandhileri, Mozartları birer birer yok olmakta.

Nedir bunca yeteneğin keşfedilmeden kaybedilmesini, yok olmasını sağlayan engeller? Motivasyonu yok eden, üretim yapılmasına olanak tanımayan, potansiyel katili unsurlar neler?

Kişi kendi katili mi? Çevre baskılı bir cinayet mi? İçsel sebeplerin yol tıkaması mı? Ekonomik sebepler mi? Veyahut seçeneklerin hepsi mi?

***********************

Yıllar önce piyasaya sürülen “Outliers’’ kitabında; 10 bin saat kuralından bahsedilmişti. Bir konuda layıkıyla bilgi sahibi olabilmek ve de uzmanlık mertebesine ulaşabilmek için, o konu üzerinde on bin saat çalışılmasının gerektiği söylenmekteydi bu kitapta.

Mesleğinizde kaç saatlik deneyiminiz bulunmakta? Üzerinde çalıştığınız projede, yazdığınız kitapta, bestelediğiniz şarkıda kaç saatlik emek bulunmakta?

Sosyal medyanın popüleritesinin artmasından sonra; birkaç saatte bestelenen şarkıların yaygınlaşması; niceliğin nitelikten daha önemli algılanmaya başladığını kanıtlamakta.

Sorun, kısa yoldan zirveye ulaşmaya çalışan insanoğlunda olmasın?

Emek vermeden hayallerine ulaşmaya çalışanların sayısının artmasından kaynaklı içimizdeki potansiyelleri kaybediyor olmayalım?

Her yaş grubundan birey, kendinden gençleri suçlayarak vicdan rahatlatmaya çalışmakta. Suçu başkasına yıkmanın, suçu kabullenmekten daha kolay olduğu bir devirde yaşıyoruz sonuçta.

Dönün bir geçmişinizi sorgulayın, hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

İçinizdeki potansiyeli somut bir şekilde ortaya koyabildiniz mi?

İçimizde ölen Mozart’lardan biri siz değilsiniz değil mi?