Bundan tam 51 yıl önce İsviçre’de kurulmuş bir düşünce enstitüsü olan GDI’ın Başkanı David Bosshart’ın ülkemizdeki mağazacılara yönelik olarak verdiği bir konferansa, çok istememe rağmen bir sağlık mazeretim nedeniyle katılamamıştım. Ancak bir süre sonra; katılamadığım bu konferansın tüm notlarını elde ettim.

Bursa’nın, ülkenin ve dünyanın geleceğine yönelik olarak tasarlanan bu özel yorumları, öylesine özümsedim ki kalktım hayatımın içine bile kattım.

Hala çok etkilendiğim bu geleceğin yaşamsal notlarını, bu Perşembe gününde sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki de sizin de hayatlarınıza yeni pencereler açmak için…

Ülkemizdeki perakendecilere trendleri yakalamak için “Aynı anda her yerde olmalısınız, global arenada yer almak için farklı bakış açıları olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz” diyen GDI Başkanı Bosshart, global pazarın geleceğine dair şu saptamalarda bulunmuştu: ”Gelecek 5 yıl içinde yeni fırsatlarla birlikte risklerde gündeme gelecek. Hem esnek olmalı, hem de stratejileri çok sık değiştirmeden ürünlerinizi farklı kültürlere satma eğilimini güçlendirmelisiniz. Pazarınız; kentiniz veya ülkeniz değil, dünyanın her tarafı olmalı. Her tarafa malınızı satmalısınız ”.

                İSVİÇRE’DEKİ GÖLLERİ SATIN ALMAK İSTEYECEKLER

GDİ Başkanı David Bosshart’ın İstanbul’da verdiği bu konferansta; söylediği ilginç şeyleri kişisel ajandama kaydetmiştim. Ünlü perakende uzmanı Bosshart;  kadın ve erkek tüketici davranışları ile ilgili net yorumlara sahipti ve o yorumlar hayatın her alanında kullanılabilirdi.

David Bosshart; kadınların satıcılar için kolay bir av olduğuna dikkat çektiği konuşmasında şu ayrıntılara dikkat çekmişti: ”Kadınlar AVM’leri çok gezer ve onları müşteri olarak yakalamanız çok kolay olur. Erkekler ise avcıdır. Sadece tek bir hedefe kilitlenirler ve alışverişi sevmezler. Erkekleri AVM içinde tutmak istiyorsanız, orada ofis ortamı yaratmalısınız.”

Dünyada zengin insanların akıl almaz harcamalar yaptığını da söyleyen David Bosshart, bu varlıklı insanların İsviçre’deki gölleri bile satın almak istediğini anlatmıştı. Dünyada hızla tırmanan lüks salgınından çarpıcı örnekler veren Bosshart, yeni dönem milyonerleri için şunları söylemişti: ”Önümüzdeki 5 yılda yeni milyoner tipleri ortaya çıkacak. Teknolojinin yarattığı utangaç milyonerler, her şeyi satın almak isteyecek. Para ile güç konusunda sınırsız bir yarış başlayacak ve milyonerler her şeyin sahibi olmak isteyecekler.”

Bu tespitin ne kadar doğru olduğunu ülkemizde ve Bursa’da net olarak görmüştük. Biliyoruz ki yakın bir geçmişte ülkemizin zenginlerinden biri; Uluabat Gölü’ndeki bir adayı bile satın almak istemişti ülkemize has farklı bir milyoner tipi olarak…İsviçre’deki göllerin bir benzeri olan Uluabat Köyü kıyısındaki Gölyazı Köyü, geleceğin en önemli turizm mekanlarından biri olmaya aday…

Bu arada tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl milyonerlerin sayısı artıyor.Yokluk ve yoksulluğun arttığı bir süreçte; milyoner sayısının da artması ekonominin gelecek projeksiyonun da önemli bir parametre olarak görülebilir.

                    İNSANLAR DOKTORA GİTMEYECEK Mİ YANİ..? 

David Bosshartverdiği konferansta satın alma trendlerine yönelik oldukça ilginç saptamalarda bulunmuştu. İşte yazımın en çarpıcı bölümü bu…Dikkatle okuyun lütfen…

İnternetten öğrenilen tedavi yöntemleri ile insanların kendi kendini tedavi etme eğilimini artıracağını iddia eden Bosshart, perakende sektörünü direkt ilgilendiren önemli tespitlerini de şöyle sıralamıştı:

*Doktora giden hasta sayısı azalacak. Sorunlarına internetten çözüm arayacaklar.

*İnsanlarda güneşten kaçma ve hatta nefret etme trendi yükselecek.

*Yalnız yaşayanların sayısı arttıkça, köpek sahiplerinin sayısı da yükselecek.

*Kadınların iş yaşamında gücü artacak.

*Çabuk tüketilen hazır gıdaların yerini içilebilir gıdalar alacak.

*Kahvenin krallığı daha da büyüyecek.

*Sağlıklı ve kendini iyi hissetme arzusu tavan yapacak ve yeni pazarlar yaratacak. *İklimlere olan kaygı artacak. Seller, fırtınalar, depremler ve yangınlar çoğalacak.

*Gıda güvenliği ve ürün kalitesi ön plana çıkacak.

*Organik gıda talebi hızla çoğalacak.

*Çocuklar daha fazla teknolojik oyuncak kullanır hale gelecek.

Ünlü uzmanın; günümüz dünya gerçeklerinden yola çıkarak sunduğu geleceğe dair bu saptamaların, tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde ve Bursa’da da gerekli yankıyı bulacağını umut ediyorum. Birçok girişimciye yol açacak bu saptamalar, belki de yeni meslekler yaratacak ve kentimizde yeni istihdamlar sağlayacak.

Özellikle “kendini iyi hissetme arzusuna” dikkat etmenizi öneriyorum.

Ve de doktora gitmeme eğilimine…

Anlaşılıyor ki; yakın gelecekte (10 yıl içinde) perakende dünyasında her şey kökünden değişecek.

Ünlü perakende uzmanının yorumlarını bugünlerde  sık-sık yeniden değerlendiriyorum ve tüketici alışkanlıklarındaki değişimleri kayıt altına alıyorum.

Bakalım yakında bu ülkede de “doktora giden hasta sayısı azalacak mı?” diye…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------                   

ÖZLÜ SÖZLER: Yürekleri daracık kalmış bazılarının, ne sevgi sığıyor içine ne de insanlık…(K.MOLA)