Özel haber / Ruhi Berber

Yenişehir’de yaşanan sel felaketinden sonra bölgeye ziyarette bulunan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, zarar gören vatandaşların yanında olduklarını belirtti.

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan Yenişehir’de yaşanan sel felaketi sonrası CHP Yenişehir ilçe Başkanı Ahmet Köse ve yönetimi ile birlikte ilçe köylerine geçmiş olsun ziyaretine gitti. Özkan; “Yaşanan olayın hemen ardından Yenişehir İlçesi’ne bağlı mahallelerde, evleri ve tarlaları zarar gören vatandaşlar ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, sürekli olarak şikayet etmelerine karşı, Devlet Su İşleri ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken, dere yataklarının ve kanalların temizlenmediği, köprü ve menfezlerin onarım işlerinin yapılmadığı, buna bağlı olarak da zararın kat ve kat arttığını belirtmişlerdir. Ayrıca, Marmaracık Mahallesi’nde, başta mahalle muhtarı, azalar ve vatandaşlar İlçe Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne yapmış oldukları şikayetler neticesinde ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü' nün şiddetli yağış uyarıları devam ederken bölgeye gelen DSİ görevlilerinin umursamaz tavırlarına maruz kalmakla beraber, "birkaç dönüm zararınız olur, onu da dava açar alırsınız" cevabı vererek bölgeden ayrılmışlardır” dedi.

“Göz Göre mi Geldi Felaket!”

Özkan; “Bu olayın sonucuna bağlı olarak, Devlet Su İşleri'ne ait pompalar çalıştırılmamış, vatandaşların özellikle ilgili birimlere bildirmelerine rağmen tahliye kapakları açılmamış, sonuç olarak binlerce dönüm ekili arazi sular altında kalmış, bölge birkaç saat içerisinde felaketi yaşamıştır.  Milyonlarca liralık zararın ortaya çıktığı bu durumundan hareketle; sel felaketine maruz kalan bölgelere gelen sayın bakanımıza sormak istediğim sorulara umarım net cevaplar alırız. Bölgede DSİ tarafından kurulmuş olan pompa sisteminin yetersiz olduğu defalarca başta mahalle muhtarı ve çiftçiler tarafından yetkililere iletilmiş olmasına rağmen pompa sisteminin iyileştirilmesi konusunda herhangi bir adım atılmadığı doğrumu dur? Bölgede var olan DSİ ye ait pompaların arızalı olduğu ve bu nedenle çalışmadığı iddiası doğrumudur? Muhtar ve vatandaşların şikâyeti üzerine bölgeye inceleme için gelen DSİ yetkilileri kimlerdir? Devleti temsil eden DSİ personellerinin çiftçilerimize karşı yukarıda belirtmiş olduğumuz bu sorumsuz davranışı uygun buluyor musunuz? Bölgeye gelen DSİ personelleri ve yöneticileri hakkında herhangi bir işlem başlatacak mısınız?” açıklamasını yaptı.