Hava Durumu

Ünlü Yazar ve İletişim Eğitmeni Mario Levi 66 Yaşında Hayatını Kaybetti

Yazar ve iletişim eğitmeni MarioLevi, 66 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti. Levi, özellikle İstanbul'a olan aşkı ve bu şehri anlatan eserleriyle tanınan bir isimdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 15:16
Kaynak: ELİF KUŞBEŞİK
Ünlü Yazar ve İletişim Eğitmeni Mario Levi 66 Yaşında Hayatını Kaybetti

Vefat haberi, Buart Art Sanat Atölyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımla duyuruldu. Bu paylaşımda, Levi'nin edebiyata ve okuyucularına katkılarına vurgu yapılarak, "Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz MarioLevi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız. Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

MarioLevi, "İstanbul Bir Masaldı", "En Güzel Aşk Hikayemiz", "Bir Şehre Gidememek", "Lunapark Kapandı" ve "Size Pandispanya Yaptım" gibi birçok esere imza atmış bir yazardı. Fransızca yazabilecekken Türkçe'yi tercih etmesi ve bu dili 'en derin vatanı' olarak nitelendirmesiyle bilinirdi. Levi'nin, "Fransızca yazabilirdim. Yazsaydım da işim çok kolaylaşırdı bir dünya yazarı olmak açısından. Bunu tercih etmedim. Zor yolu seçtim belki ama kendi doğallığı içinde gelişti bu. Çünkü çocukken sokakta hangi dilde top oynamışsan, gençken hangi dilde ilk aşkını yaşamışsan, çok kızdığında hangi dilde sövmek geliyorsa içinden, o dil senin dilindir ve o dil Türkçeydi. O sebepledir ki, kendime hep şunu söylüyorum, benim en derin vatanım Türkçedir" sözleri, onun dil ve edebiyata olan bağlılığını gösterir.

Türkiye'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak büyüyen Levi, "İçimdeki İstanbul Fotoğrafları" kitabında bu deneyimleri paylaştı. Çocukken Şişli'deki sinagoga gitmek istemeyişini ve dışarıdaki dünyaya karşı hissettiği yabancılaşmayı anlattığı bu eser, Levi'nin kişisel ve toplumsal kimliği üzerine derin düşüncelerini yansıtır.

1957 yılında İstanbul'da doğan Levi, Saint Michel Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi bölümlerinden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazan Levi, çeşitli gazete ve dergilerde yazılar kaleme aldı. "JacquesBrel: Bir Yalnız Adam" adlı ilk kitabı 1986 yılında yayımlandı ve "Bir Şehre Gidememek" isimli eseri ile Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında "Madam Floridis Dönmeyebilir" adlı ikinci kitabıyla tanınan Levi, "En Güzel Aşk Hikayemiz" adlı ilk romanını 1992 yılında yazdı. 1993'te başladığı "İstanbul Bir Masaldı" adlı kitabını 6 yılda tamamladı ve 1999 yılında yayımladı. Bu eseriyle 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

Levi'nin edebiyat dışında da geniş bir kariyeri vardı. Fransızca öğretmenliği, gazetecilik, radyo programcılığı ve reklam yazarlığı gibi alanlarda da çalıştı. Yazı atölyelerinde yaratıcı yazı dersleri veren Levi'nin son kitabı "Bir Cümlelik Aşklar", Nisan 2016'da yayımlandı. Levi, edebiyat dünyasında derin izler bırakan bir yazar olarak hatırlanacak ve eserleriyle yaşamaya devam edecek.

Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.