Hava Durumu

Borusan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde karasal ve su altı yaşama yönelik farkındalık yarattı

Borusan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde farkındalık yaratan etkinlikler düzenledi. Deniz temizliği eğitimi gerçekleştiren, Orman Dostu Yaşam Rehberi’ni yayınlayan ve Gemlik’te kıyı temizliği etkinliği düzenleyen Borusan, geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2023 15:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
Borusan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde karasal ve su altı yaşama yönelik farkındalık yarattı

HABER / FATMA ÖZTÜRK

Sürdürülebilirlik odak alanları olan iklim, insan ve inovasyon başlıklarında kapsayıcı ve etki odaklı çalışmalar yürüten Borusan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Okyanus Gönüllü Borusanlılarla birlikte farklı etkinlikler düzenleyerek kutladı. 30 Mayıs Salı günü Borusanlılara Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı tarafından deniz temizliği odaklı online bir eğitim düzenlenirken eğitimde denizlerin nasıl temiz tutulacağına dair bilgiler verildi.

Orman Dostu Yaşam Rehberi yayınlandı

Borusan’ın iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında konumlandırdığı sürdürülebilirlik stratejisinin iklim ve insan başlıklarını kapsayan, 2022 yılında Yuvam Dünya Derneği ile başlattığı Orman Kahramanları projesi, orman farkındalığı oluşturma ve orman ekosisteminin sağlıklı gelişmesine yönelik etkinlikler ile Orman Dostu Yaşam Rehberi’nin yaygınlaştırılmasını kapsıyor. Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından 2022 yılında en başarılı gönüllülük projesi seçilen Orman Kahramanları projesi Borusan EnBW Enerji öncülüğünde ve Yuvam Dünya Derneği iş birliğiyle yürütülüyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yuvam Dünya Derneği iş birliği ile Orman Dostu Yaşam Rehberi’ni yayınlayan Borusan Grubu, ormanlar ekosistemi ve orman yangılarıları ile ilgili bilgiler verirken ormanı korumak için bireysel olarak yapılabilecek değişikliklere de dikkat çekti. Rehberde ormanlar ve iklim krizi arasındaki bağlantıdan yangınların nedenlerine, sektörlere göre küresel sera gazı emisyonlarından dünya ormanlarının güncel durumuna kadar pek çok farklı bilgiye yer verildi. Ormanda geçirilen zaman, giyim, beslenme, ulaşım, enerji ve dekorasyon başlıklarında kişisel alışkanlıkların ormanı koruyacak şekilde nasıl değiştirilebileceğine ilişkin ipuçları da veren Rehber orman yangınlarına karşı alınacak önlemler ve orman yangınlarından sonra yapılması gerekenlere de değiniyor. Orman Dostu Yaşam Rehberi’ne https://www.borusan.com/borusan-orman-dostu-yasam-rehberi-2.pdf adresinden ulaşılabilir. 

8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde kıyılar temizlendi

Borusan Limanı tarafından yılda iki kez düzenli olarak gerçekleştirilen kıyı temizliği, 2022’den bu yana tüm Okyanus Gönüllü Borusanlıların katılımına açık olarak düzenleniyor.

Kıyıların ve suların temizliğine verdikleri önemi vurgulamak ve bu alandaki farkındalığı artırmak amacı ile ikinci kez kıyı temizliği gerçekleştiren Borusan, Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde Okyanus Gönüllü Borusanlılar ile bir araya geldi. Borusan Limanı öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Mustafa Sarı ile su ve kıyı temizliği konusunda yapılması gerekenler, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu ve bireysel olarak yapılabilecekler konulu eğitimin ardından Gemsaz Sahili’nde kıyı temizliği yapan Borusan, Borusan İlkokulu öğrencilerinin de katılımıyla geniş çaplı bir etkinlik gerçekleştirdi. Gemlik Dalgıçlar Birliği’nin gönüllü dalgıçları da dalış gerçekleştirirken, deniz dibinden çıkardıkları atıklarla kirliliği gözler önüne serdi. Dalgıçların topladıkları plastik, cam ve metal atıklar, çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla sergi alanında yer aldı. Borusan Limanı aynı zamanda Marmara Denizi’nde müsilajın önlenmesi konusunda farkındalığın artırılması ve müsilajın önlenmesine yönelik projelerin desteklenmesi için faaliyetler yürütüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.