Hava Durumu

CHP BURSA’DA NİHAT YEŞİLTAŞ DÖNEMİ

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Bursa İl Olağan Kongresi Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda coşkulu bir katılımla gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 16:29
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
CHP BURSA’DA NİHAT YEŞİLTAŞ DÖNEMİ

HABER / NURCAN ŞENER

644 delegenin oy verme hakkına sahip olduğu kongrede Turgut Özkan, Nihat Yeşiltaş ve Gürhan Akdoğan başkan adayı olarak yarıştı. Üç listeli kongrenin kazananı Nihat Yeşiltaş’ın mavi listesi oldu. Blok listeyle yapılan ve 599 oyun kullanıldığı seçimde Nihat Yeşiltaş geçerli oylardan 323’ünü alırken, Gürhan Akdoğan 152, Turgut Özkan ise 120 oyda Kaldı.  4 oy geçersiz sayıldı.

Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın yürüttüğü kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, PM Üyesi milletvekilleri NurhayatAltaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal, milletvekilleri Prof. Dr. Kayıhan Pala, Hasan Öztürk, ilçe başkanları, Nilüfer, Gemlik ve Mudanya belediye başkanları Turgay Erdem, Mehmet Uğur Sertaslan ve Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, gençlik ve kadın kolları, delegeler ve partililer katıldı. Kongrede ayrıca konuk olarak CHP Genel Başkan aday adaylığını açıklayan Örsan Öymen ile eski PM üyesi-milletvekili Hurşit Güneş, Berhan Şimşek, Ensar Aytekin, Müslüm Sarı, Mehmet Tüm, Erkan Aydın, İlhan Demiröz, eski bakanlardan Tuhan Tayan da hazır bulundu.

   Zaman zaman gergin ve heyecanlı geçen kongreye, adayların karşılıklı atışmalarının yanı sıra, CHP Genel Başkan Aday adayı Örsan Öymen ile PM üyesi Berhan Şimşek arasındaki konuşmalar damgasını vurdu. Birçok davetli ve delegeye söz verilmesi üzerine oldukça uzayan kongrede oy sayım işlemine saat 19.30’da geçilebildi. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrenin blok oy ile yapılması yönündeki önerge, oy çokluğuyla kabul edildi. Birçok konuşmacının vurguladığı, çarşaf liste ile seçim yapılması önerisi ise yine askıda kaldı. Blok oyla kongrenin gerçekleşmesi isteğine Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın ret oyu verdiği görüldü.

   CHP Genel Başkan Aday Adayı Örsan Öymen, 13 yılda girdiği seçimlerin tamamını kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin oylarını da yüzde 22 yüzde 26 bandında sıkıştırdığını söyledi. Partinin lojistik, stratejik ve ideolojik hatalar yaptığını öne süren Örsan Öymen, son seçimde de yüzde 1 bile oyu olmayan partilere 39 milletvekili hediye edildiğini söyledi. CHP’nin 6oku başta olmak üzere temel ilkelerinin uygulanmadığını da ifade eden Öymen, CHP’nin artık ideolojik siyaset yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

   Örsan Öymen’in aksine başarısızlığı Kemal Kılıçdaroğlu’na değil, teşkilatlara yönelten Berhan Şimşek’te, 83 milyonluk ülkede, partiye 1 milyon 410 bin kişinin üye yapıldığını, 2 milyon 300 bin seçmeni bulunan Bursa’da da 36 bin üyesi olduğunu anımsatarak, partiyi halka arz ederek, üye sayısını yükseltmeleri gerektiğini açıkladı. Şimşek, siyasetin sokaklarda, alanlarda ve mitinglerde yapılması gerektiğini de bildirerek, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’da, 7 ve 28 Mayıs’ta kaybedenin sadece CHP olmadığını, demokrasi adına 85 milyonun kaybettiğini savunarak, tüzük yenilenmesi isteklerine de tepki gösterdi. Sarıbal, “2018 yılında 37 maddede tüzük değişikliği istedik, o zaman neden ret verildi?” diye sordu. Partilileri bölünmeye değil, birlik ve beraberliğe de davet eden Sarıbal, “Yaşasın Dayanışma” dedi.

Mevcut il başkanı Turgut Özkan’da, milletvekilleri ve belediye başkanlarının siyaseti dizayn etmekle itham ederek, yönetim kurulunu partinin emekçileriyle oluşturduğunu kaydetti. Özkan, 2019 seçimlerine de değinerek, “Kavga ettikleri için Büyükşehir Belediye Seçimini kaybettiklerini açıklayıp, itiraf edenler şimdi kol kolalar. Benim listemde milletvekilleri, belediye başkanları yok. Gece gündüz, yaz kış demeden çalışan partililerimiz var. Milletvekillerinin, belediye başkanlarının karşısında el pençe divan durmayan bir başkan istiyorsanız bana oy verin” diye konuştu. Özkan, rakibi Nihat Yeşiltaş’ı Yıldırım ilçesinde oyları yükseltmemekle de suçladı.

   Nihat Yeşiltaş’ta, genel siyasetle başladığı konuşmasını Bursa’nın sorunlarına getirerek, Turgut Özkan’ı, bugün sol siyasetten bahsederken, geçmişte baro seçimlerinde solcu avukatların değil; AKP’li sağcı avukatların listesinde yer almakla itham etti. Ayrıştırma değil, birleştirme peşinde olduklarını bildiren Yeşiltaş, bütünleştirerek, birleştirerek, yerel seçimlerde de başarılı olacaklarını vurguladı.

   Gürhan Akdoğan’da, mevcut durum analizi yapılmadan, değişimden bahsedilemeyeceğini anlatarak, 28 Mayıs sonrası yaşanan travmanın hamasetle değil, hatalarla yüzleşerek, ders alarak ve dayanışma içinde giderilebileceğini sözlerine ekledi. Gençlere sahip çıkan Gürhan Akdoğan, sendikalarla, sivil toplum örgütleriyle, halkla eylemlilik içinde CHP’nin başarılı olacağını açıkladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.