Hava Durumu

  İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu “İddialıyım ve kazanacağım”

Yeni Marmara Gazetesi’ni ziyaret eden İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu, yerel seçimlerde iddialı olduğunu ve kazanacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 20:09
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
   İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu    “İddialıyım ve kazanacağım”

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selçuk Türkoğlu, Yeni Marmara Gazetesi’ni ziyaret etti. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Türkoğlu, Yeni Marmara Gazetesi köşe yazarları ve muhabirlerinin sorularını cevapladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iddialı olduğuna vurgu yapan Türkoğlu, “Son seçimde 1 buçuk puan farkla Millet İttifakı kaybetmişti. Millet İttifakı dağıldığı için seçim Sayın Aktaş’a ‘Hayırlı olsun’ diye simülasyon yapanlar var. 2019-2023 yapılan seçimlere bakarak simülasyon yapanlar ciddi manada yanılacaklar. Birincisi artık başka bir Türkiye var. İkincisi o ittifak artık yok. İttifak yüzünden bize gelecek oyların hiçbiri bize gelmedi. Artık öyle bir engel kalmadı” açıklamasını yaptı. Mustafa Bozbey’in adaylığını da nüktedan bir şekilde yorumlayan Türkoğlu, “Ben geçen seçimde Bozbey’i destekledim. Şimdi destek olma sırası Bozbey’de” şeklinde açıklama yaptı. Mart ayının başında 100 proje açıklayacağını söyleyen Türkoğlu, “Bu projelerin içerisinde en önemlisi şehrin bir meydanı yok. 150 bin kişilik miting, konser, bayramlarda toplanabileceğimiz Atatürk Kent Meydanı projemiz var. Bursa’yı kent meydanı ile tekrar buluşturacağız” diye konuştu.

“BURSA’DA YENİ VE ÜÇÜNCÜ YOLUN ADAYIYIZ”

Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmasının mevcut Başkan Alinur Aktaş’a yaradığı şeklinde oluşan algıya cevap veren Türkoğlu, “Kaç yıldır mücadele ettiğimiz insana mı destek oluyoruz? Hayatımın hiçbir döneminde hiçbir şeyi –mış gibi yapmadım. Tabi ki seçimlere asılacağız. İddialı olmasam aday olmazdım. Partimiz açısından da bu seçim, 2028 için bir kader seçimidir. O nedenle bu seçime büyük önem veriyoruz. Bursa ölçeğinde avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü diğer adaylar bilinen isimler. Biz, Bursa’da yeni ve üçüncü yolun adayıyız. Hiç kimse artık mahkum ve mecbur değil. Seçmeni iki kutup arasına sıkıştırmak haksızlıktır. Bizler Türk demokrasisine katkıda bulunuyoruz. İttifak sistemini AKP ve MHP çıkardı. Diğer partiler de o iki parti ittifak yaptığı için ittifak kurmak zorunda kalmıştı. Ancak ittifak sistemi partileri kimliksizleştirdi. Siyasiler ‘İttifak ortağıma zarar verir miyim?’ düşüncesiyle gönüllerince konuşamıyorlar. Ülke koalisyondan çok çekti diyorlar. İttifak sistemi koalisyonun tillahıdır. Son koalisyon üçlüydü. Şu an AKP, MHP, YRP, BBP DSP ve HÜDAPAR’dan oluşan altılı koalisyon var” açıklamasını yaptı.

“BURSA SAHİPSİZ DURUMDA”
Bursa’nın 712 köyünü gezdiğini vurgulayan Türkoğlu, “Ben hem eğitimci hem de siyasi olarak Bursa’nın her yerine gittim. Bursa’yı bir bütün olarak kabul ediyoruz. Dağ ilçelerinin dördü de son 20 yılda nüfusunun yarısını kaybetti. Harmancık’ın mahkemesi bile yok. Böyle devam ederlerse oralarda kimse kalmayacak. Son 20 yılda o bölgede nüfusun azalması 20 yılda oraya yatırım yapılmadığının göstergesidir. Mesela bir diğer tarafta Orhangazi en önemli aksta bulunuyor ve tarımın başkenti. Sonuç, Orhangazi’ye bir tane kültür merkezi yapmışlar. Onu da yarım yamalak tamamlamışlar. Yenişehir’e oto test merkezi yapılacaktı. Tapudaki o meranın kaydı bile oto test merkezi olarak geçiyor. Yapamadılar o proje de gitti. Hâlbuki o kadar da kamulaştırma yapmışlardı. Yani Bursa bir bütün olarak sahipsiz durumda. 18 milyar dolar ihracatı olan bir şehir ama merkezi bütçeden aldığı hiçbir şey yok. Sivas’a hızlı tren gitti. Bize hızlı tren 2016’da gelecekti” şeklinde açıklama yaptı.

“GÖÇMEN SORUNU TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR”

Ülkede yaşanan düzensiz göçmen sorunu hakkında açıklama yapan Türkoğlu, “Göçmen sorunu Türkiye’nin en büyük milli güvenlik sorunudur. Demografik yapımız değişmeye başladı. Biz yarın bir gün tarihin en büyük acısını bu konu yüzünden yaşayacağız. Perşembenin gelişi çarşambadan belli. Bursa’da 280 bin civarında kaçak sığınmacı var. Bu rakam Türkiye’de 20 şehrin nüfusundan daha büyük. Bunların içinde vatandaş olanların 5 bin civarında olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı bir yılda 800 bin Suriyeli bebek doğduğunu söyledi. Bu rakam kaçaklarla birlikte 1 milyonu buluyor. Bu da her yıl 1 milyon Suriyeli yeni nüfus demektir. Bir de bu konunun acı bir boyutu da şehirde gettolaşmaya başladılar. Göçmenlerin herhangi bir entegrasyonu söz konusu değildir.  Kendi yaşam alanlarında yaşayarak, kendi aralarında ticaret yapıyorlar. Hatta kendi kaçak eğitim ve kaçak sağlık kurumları var. Belirli bir nüfus oluştuktan sonra biz çok büyük sorunlar yaşayacağız. Yavuzselim’in bir kısmı ve Çarşamba adeta bir Şam’a dönüştü. Mahallelerde yerleşme oranlarına dair kanun var. Ancak ipin ucu kaçtı. Bazı sektörleri de ellerine geçirmeye başladılar. Özellikle Vişne Caddesi’nde fason üretim yapıyorlar. Bunlarla rekabet etmeniz pek mümkün değil. Ailecek çalışıyorlar ve sigorta yok. Bu sefer piyasa dengeleri gereği bizim üreticiler bu fasonların önünde sıra bekliyor. Bugünkü tabloya bakıldığında ortada bir savaş mağduru kalmadı. Bizim tabirimizle ülkemizi sessizce işgal ettiler. Zaten başka türlü işgal edemezlerdi. Yedi düvel denedi bunu başaramadılar. Şu an yaşadığımız durum sessiz bir işgaldir. Hiçbir siyasi partinin bu konuyla ilgili organize bir çalışması yok. Uzmanlardan oluşan komisyonumuz Milli Göç Doktrini adı altında çok güzel bir çalışma hazırladı. Göç ve geri gönderme konusunda zaman ve yol haritası ortaya koydular. İktidar ise ısrarla bu insanları göndermeyeceklerini söylüyor. Bizim çocuklarımızla yanında boğaz kesilirken seyretmiş ve etkilenmemiş çocuklar aynı sokakta yaşayacaklar. Yerel yönetimlerin göç ile ilgili yasadan kaynaklanan yetkileri var. Eğer kazanırsak göç ile mücadele ederiz ve göçmenleri göndeririz” açıklamasında bulundu.   

“ULUDAĞ’I KATLEDECEKLER”

Alan Başkanlığı konusuna değinen Türkoğlu, “Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en kıymetli kaynağıdır. Biz bu konuda eylem yapmak istedik. 300 jandarma ile önümüzü kestiler. Bütün Bursa dinamikleri karşı çıktığı halde acele bir şekilde Alan Başkanlığı oluşturdular. Kuruluş kanununda ‘İmar işleri de yapabilir’ ibaresi var. Alan Başkanı, Bursa’ya bile gelmedi. Ankara’da yaşıyor. Alan Başkanlığı komisyonunda akademik odaların oy hakkı yok. Uludağ’ı katledecekler” diye açıklama yaptı. 

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.