Hava Durumu

Gazze’deki 1,1 Milyon Kişi Felaket Boyutunda Açlıkla Karşı Karşıya

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze Şeridi’nde 1,1 milyon kişinin felaket boyutunda açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 23:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 23:35
Kaynak: İHA
Gazze’deki 1,1 Milyon Kişi Felaket Boyutunda Açlıkla Karşı Karşıya

Gazze Şeridi’nde, İsrail'in ablukası altında bulunan bölgede insani kriz derinleşiyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporunu yayınlayarak durumu değerlendirdi. Rapora göre, Gazze Şeridi'nde yaşayanların büyük bir kısmı gıda güvensizliğiyle karşı karşıya.

Yaklaşık 300 bin kişinin mahsur kaldığı Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki iki kentin de kıtlığın başlaması bekleniyor. Raporda, Gazze Şeridi'nin tamamının ya kriz seviyelerinde ya da daha kötü gıda güvensizliğiyle mücadele ettiği belirtildi.

Gazze’deki Kriz Boyutları

Raporda, 5 yaş altı çocuklar arasında akut yetersiz beslenmenin hızla arttığı ve bölgede kıtlığın eşiğinin aşıldığı vurgulanıyor. Gazze Şeridi'nde yaşayan 1,1 milyon insanın felaket boyutunda açlıkla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Bu sayı, IPC sistemi tarafından kaydedilen en yüksek açlık seviyesi olarak nitelendiriliyor.

Yardım Çağrısı

Raporda, bölgeye sadece temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için her gün en az 300 tırın girmesi gerektiği ifade ediliyor. Ancak buna rağmen, yılbaşından bu yana kuzeye sadece dokuz yardım konvoyunun ulaştığına dikkat çekiliyor. WFP İcra Direktörü Cindy McCain, Gazze'deki acil durumu vurgulayarak insani yardımların ulaştırılması için acil bir çözüm gerektiğini belirtti.

İsrail’e Çağrı

WFP, İsrail'e, Gazze Şeridi'ne insani yardımlar için daha fazla giriş noktası sağlaması ve Aşdod Limanı’nı kullanıma açması çağrısında bulunuyor. Karayolu erişiminin kritik önem taşıdığı vurgulanarak, hava indirme operasyonlarının yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

Son olarak, Gazze Şeridi'ndeki gıda krizinin devam etmesi halinde, binlerce insanın daha ölebileceği uyarısında bulunuluyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.