Hava Durumu

Muhalefetten Basın Özgürlüğü Protestosu

Muhalefet: “(Başbakan) Fico, medyayı da kontrol etmek istiyor"

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 23:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 23:42
Kaynak: İHA
Muhalefetten Basın Özgürlüğü Protestosu

İlerici Slovakya (PS) ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (SAS) tarafından Slovakya'da düzenlenen protesto gösterisinde, binlerce kişi basın özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasıyla bir araya geldi. Başbakan Robert Fico hükümetinin Slovakya Radyo ve Televizyonu’nu (RTVS) siyasallaştırmak istediği iddia edilen protestoda, muhalefet partileri ve katılımcılar, hükümetin medya üzerindeki baskısını eleştirdi.

Protestoya katılan PS Başkanı Michal Simecka, devlet televizyonunun siyasiler tarafından kontrol edilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayarak, hükümetin medya, istihbarat ve yargı üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığını belirtti. Ayrıca, Slovakya’nın demokratik değerlerini koruması gerektiğini ve hükümetin totaliter uygulamalara başvurduğunu ifade etti.

Muhalefet milletvekili Zora Jaurova ise hükümetin medyayı kendi sözcüsü haline getirmek istediğini savunarak, Başbakan Fico'nun Viktor Orban'ın adımlarını takip ettiğini ve Slovakya'yı doğuya ittiğini dile getirdi.

Protesto gösterisine destek veren oyuncu ve eski siyasetçi Magda Vasaryova, Fico hükümetinin Slovakya'yı kişisel amaçları doğrultusunda şekillendirmesine izin vermeyeceklerini belirterek, hükümetin medya ve sivil toplumu yok etmeyi amaçladığını söyledi.

Slovakya Kültür Bakanı Martina Simkovicova'nın hazırladığı bir plan doğrultusunda, RTVS'nin yerini alacak olan Slovak Televizyon ve Radyosu (STR) adlı yeni kurumun yönetim kadrosunun hükümet ve parlamentonun onayı ile belirlenmesi öngörülüyor. Ancak, bu plan ve Başbakan Fico'nun desteklediği yasa tasarısı uluslararası alanda eleştiriliyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.