Hava Durumu

Bakan Tekin Mesaj Verdi! 9. Sınıflara Telafi Sınavı mı Geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kademeli olarak başlattığı, 4 dersten başarısız olanların sınıf tekrarı yapacağı uygulama dokuzuncu sınıf öğrencileriyle başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin telafi sınavlarının yapılabileceğine dair mesajlar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2024 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2024 11:48
Kaynak: HANDAN EFE
Bakan Tekin Mesaj Verdi! 9. Sınıflara Telafi Sınavı mı Geliyor?

Sınıfta Kalan 9. Sınıflara Telafi Sınavı Bekleniyor

"Sınıf tekrarıyla ilgili şu an okullarımızdaki işlemler tamamlanmadı. Karne sürecinin tamamlanmış olması okullarımızda bu anlamdaki telafi niteliğindeki süreçlerin tamamlandığı anlamına gelmez."

Bu açıklama Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den geldi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliğe göre dokuzuncu sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan 9. sınıf öğrencileri sınıf tekrarı yaptı.

BAYRAM SONRASINDA NETLEŞECEK

Telafi niteliğindeki sınavların yapılıp yapılmayacağı bayram sonrasında sınıfta kalan öğrenci sayısına göre belirlenecek.

Eğitim danışmanları ve öğretmenlere göre sınıf tekrarı doğru bir karar. Ancak öğrenciler de telafinin gündeme gelmesini istiyor.

Eğitim Danışmanı Nur Erdem Özeren, "Üniversitelerdeki bütünleme sistemi gibi öğrencilerin aklı başına sonradan gelmesi ve sonradan başına geldiğinde konuyu ele alması olarak yorumlayayım. Sınırda kalan, derslerinin genelinde aslında iyi olmasına rağmen yaşadığı çeşitli olumsuzluklar nedeniyle zorda kalan çocuklar için telafi, bir kurtuluş yöntemi olabilir. O yüzden telafi şeklini de buna göre ayarlamak gerekir." açıklamasında bulundu.

30 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler başarısız sayılarak sınıf tekrarı yapıyor. Bu konuda herhangi bir af gündemde değil.

Yusuf Tekin, "Devamsızlıkla ilgili de daha önce de söylemiştim herhangi af ya da benzeri düzenleme yapmayı düşünmüyoruz. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum." demişti.

YÖNETMELİĞE GÖRE TELAFİ YOK

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki son değişikliğe göre ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebiliyor. 4 ders ve üzeri zayıfı olanlar ise sınıf tekrarı yapıyor. Bu yıldan itibaren kademeli olarak başlayan yönetmelik lise 9. sınıf öğrencilerine uygulandı. Yönetmelikte 9. sınıf öğrencilerine yönelik zayıf notu olanlar için telafi ya da bütünleme adı altında notların düzeltilmesine dair yapılacağı belirtilen herhangi bir sınavla ilgili bilgi bulunmuyor. Sorumluluk sınavıyla ilgili maddeler var. Ancak onlar da alttan dersi olan ve sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen 10, 11 ve 12. sınıflar için geçerli. O nedenle telafi sınavı yapılması için Bakanlığın yeni bir düzenlemesi gerekebilir. Bu konuda şimdi gözler MEB’de.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.