Hava Durumu

Cep Telefonu Kullanım Ücretlerine Büyük Zam: İşte Yeni Tarifeler ve Değişen Maliyetler!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonu kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni tarife ücretlerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 19:55
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 20:13
Kaynak: HANDAN EFE
Cep Telefonu Kullanım Ücretlerine Büyük Zam: İşte Yeni Tarifeler ve Değişen Maliyetler!

 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe giren yeni ücretlendirmeye göre, yurt içi ve yurt dışı arama ücretleri ile SMS ücretlerinde önemli oranda artış yaşandı. Yeni düzenlemeyle, yurt içi arama ücretleri dakika başına 3 lira 12 kuruşa, yurt dışı aramalar ise 31 lira 35 kuruşa yükseltildi.

BTK'nın açıklamasına göre, mobil haberleşme hizmetleri tarifesindeki bu güncellemeyle azami ücret tarifesine yıllık yüzde 65'lik bir zam yapıldı. Ayrıca, hat devir ücretleri 59 lira 83 kuruş, isim veya ünvan değişikliği ücretleri 40 lira 86 kuruş ve numara değişikliği ücretleri 136 lira 52 kuruş olarak belirlendi.

Kayıp ya da çalıntı durumlarındaki SIM kart değişiklikleri ve kullanıcı hatası nedeniyle yapılacak SIM kart değişikliklerinde de 136 lira 52 kuruş ücret alınacak.

SMS gönderim ücretleri yurt içi için 2 lira 23 kuruş, yurt dışı için ise 5 lira 51 kuruş oldu. Bilinmeyen numaraları aramanın maliyeti dakika başına 8 lira 84 kuruşa çıkarıldı.

Bu yeni düzenleme, Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone gibi mobil operatörlerin, belirlenen ücret tarifesinden daha yüksek fiyat talep edemeyecekleri anlamına geliyor. Öte yandan, yurt dışından Türkiye'ye gelirken cep telefonu getiren Türk vatandaşları için kayıtsız cihaz kullanım süresi 120 günden 180 güne çıkarıldı. Vatandaşlar, 120 günlük süreyi otuzar günlük sürelerle iki defaya mahsus olmak üzere e-Devlet üzerinden 180 güne kadar uzatabilecekler. Yurt dışı telefon kayıt ücreti ise Ocak 2024 itibarıyla 31 bin 692 TL'ye yükseltildi.

Bu zam ve düzenlemeler, cep telefonu kullanıcılarının maliyetlerini doğrudan etkileyecek ve kullanım alışkanlıklarında değişikliklere yol açabilir.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.