Hava Durumu

ÖTV Muafiyetinde Yeni Dönem: Engelli Araç Alımına Kısıtlama Geliyor

Engelli vatandaşların KDV ve ÖTV'den muaf olarak araç satın almasına yönelik düzenlemelerde yeni bir dönem başlıyor. Bu düzenlemeler, muafiyetlerin amacı dışında kullanılması nedeniyle kısıtlamalar getirmeyi hedefliyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2024 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2024 14:17
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
ÖTV Muafiyetinde Yeni Dönem: Engelli Araç Alımına Kısıtlama Geliyor

ÖTV'siz Araçta Kısıtlama

Önümüzdeki hafta TBMM'nin gündemine gelecek olan yeni vergi paketi, engellilere sağlanan ÖTV indirimine kısıtlama getirmeyi planlıyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle, istisnadan yararlanma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi hedefleniyor.

İki Alternatif Masada

İlk Alternatif:

İstisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması.Taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi.Yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması.Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranında artan tutarı yüzde 50'sine kadar artırma yetkisinin kaldırılması.

İkinci Alternatif:

ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması.Teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması.Engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak nakit desteği verilmesi.

İstismarların Önlenmesi

Son düzenlemelerle, engellilik oranı yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin akrabaları tarafından ÖTV muafiyetli araçların kullanımı istismar edilmekteydi. Bu nedenle, 1 Ocak 2023 itibarıyla yalnızca birinci derece akrabalar ÖTV muafiyetinden faydalanabiliyor. Yeni düzenleme kapsamında, birinci derece akrabalardan aynı şehirde ikamet eden üç kişinin ismi bildiriliyor. Ayrıca, istihdam edilen bir sürücü de bildirilebiliyor ve otomobili yalnızca bildirilen sürücüler kullanabiliyor.

Engel oranı yüzde 90 altında olup ÖTV indirimiyle özel tertibatlı otomobil sahibi olan vatandaşlar, otomobillerini yalnızca kendisi kullanabiliyor; akrabaları veya istihdam edilen şoförü kullanamıyor.

Vergi Kaybı

2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez ÖTV'den muaf tutuluyor. Bu muafiyet kapsamında yalnızca bu yılın ilk 3 ayında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşirken, ÖTV ve KDV kaybı ise 47.8 milyar TL oldu. Engelli araç satışının toplam araç satışı içerisindeki payı yüzde 31.4 oldu.

Yeni düzenlemeler, bu istismarların ve vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla devreye alınacak.

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.