Hava Durumu

Turkcell ve Huawei'den Gelecek Nesil Teknolojiler İçin Dev İş Birliği

Turkcell ve Huawei, Mobil Dünya Kongresi'nde Geleceğin Teknolojilerine Yön Verecek İş Birliği

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 22:50
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 22:50
Kaynak: İHA
Turkcell ve Huawei'den Gelecek Nesil Teknolojiler İçin Dev İş Birliği

Turkcell ve Huawei, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC24) teknoloji dünyasının geleceğine yön verecek üç önemli alanda iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan anlaşmalarla, iki global teknoloji devi; 5.5G, yeşil teknolojiler ve yapay zekâ destekli şebeke otomasyonu alanlarında inovatif çalışmalar yapacak.

5.5G Teknolojisi ve Yeşil Enerji Alanında Yenilikçi Adımlar

İmzalanan iş birliği kapsamında, Turkcell ve Huawei 5.5G teknolojisinin geliştirilmesi için birlikte çalışacak. Bu çalışmalar Pasif IOT, RedCap (Reduced Capability) gibi 5.5G ve 5G-Advanced teknolojilerini kapsayacak. Yeşil enerji alanında ise, GPON teknolojisinde derin mod enerji tasarrufu, güneş enerjisinin kullanımı ve enerji verimliliği yoluyla karbon ayak izlerinin azaltılması hedefleniyor.

Yapay Zekâ Destekli Şebeke Otomasyonuna Odaklanacaklar

"Ortak İnovasyon" anlaşması çerçevesinde, Turkcell ve Huawei ağ otomasyon süreçlerini yapay zekâ tabanlı, kullanıcı merkezli ve kendi kendini optimize eden ağlara odaklanacak. Bu sayede, telekomünikasyon sektöründe kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve operasyonel verimliliği artırmak amaçlanıyor.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, iş birliğiyle ilgili olarak, "Teknoloji alanındaki gelişimi en üst seviyeye taşımak için ulusal ve uluslararası lider şirketlerle iş birliklerine imza atmaya devam ediyoruz. Huawei ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, telekomünikasyon alanında yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi için önemli bir adım" dedi.

Huawei Başkan Yardımcısı Phillip Gan ise, "Turkcell ile ortak inovasyon için iş birliğimizi geliştiriyoruz. Amacımız, yeşil kalkınmayı da göz önünde bulundurarak insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Turkcell ve Huawei'nin geçtiğimiz hafta 5.5G (5G Advanced) teknolojisi kullanarak gerçekleştirdiği denemede saniyede 10 Gigabit veri indirme hızını aşarak mobil internet teknolojilerinde çığır açacak bir başarıya imza attıkları belirtildi. Bu iş birliği, iki şirketin teknoloji dünyasındaki liderliklerini pekiştirirken, geleceğin telekomünikasyon teknolojilerine yön verme hedeflerini de ortaya koyuyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.