Hava Durumu

Yurtdışına Çıkış Harcı 3.000 TL mi Oldu? Gelir İdaresi'nden Son Dakika Açıklaması!

Son günlerde gündemi meşgul eden yurtdışı çıkış harcıyla ilgili yeni gelişmeler var! Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 3 bin TL olarak belirlenmesini önerdiği yurtdışı çıkış harcı, büyük tartışmalara yol açıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2024 08:02
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 08:06
Kaynak: HANDAN EFE
Yurtdışına Çıkış Harcı 3.000 TL mi Oldu? Gelir İdaresi'nden Son Dakika Açıklaması!

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yurtdışı çıkış harcının 3 bin TL olarak belirlenmesini önerdiği iddiaları gündemi sarsarken, yapılan son açıklamalar durumu netleştirdi. Meclis'e sunulması planlanan yeni vergi paketinde yer alan yurtdışı çıkış harcının 1.500 TL'ye yükseltilmesi önerisinin yanı sıra, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın eski bir sunuma dayandırarak yaptığı 3 bin TL'lik önerisi de gündemdeki yerini koruyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 24 Mayıs 2024 tarihli "2024 yılı kanun çalışmaları sunumu" metninde yer alan öneri, yurtdışı çıkış harcının her yıl yeniden değerleme oranında artırılması şartıyla 3 bin TL olarak belirlenmesini içeriyor. Ancak, bu önerinin son taslakta 1.500 TL olarak revize edildiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların mağdur olmaması için spekülatif haberlere karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, yurtdışına çıkış harcının ödenmesi gereken tutarın çıkış tarihinde yürürlükte olan tutar üzerinden ödenmesi gerektiği hatırlatıldı.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.