Hava Durumu

Araç alacaklar 2024 yılına dikkat! Binlerce araç Türkiye'ye getirildi

İstanbul Haydarpaşa limanında binlerce sıfır araç görüntülendi. Peki araç piyasasında tedarik sorunu ortadan kalktı mı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemelaçıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2023 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 11:06
Kaynak: İHA
Araç alacaklar 2024 yılına dikkat! Binlerce araç Türkiye'ye getirildi

 İstanbul'da bulunan Haydarpaşa Limanı'na gemilerle getirilen binlerce ithal sıfır aracın havadan çekilen görüntüleri ilginç manzaralar oluşturdu.

Peki araç piyasasında tedarik sorunu ortadan kalktı mı? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel milliyet.com.tr'ye açıkladı.

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukların tedarik zincirini kırması sebebiyle sıfır otomobile erişimde global zorluklar yaşanmaktaydı. Ülkemiz özelinde ise arz sıkıntısının diğer tüm sektörlere göre daha uzun sürmesi, otomotiv sektörünü adeta bir kayıt dışı ticaret alanı haline getirmişti.

Bu süreçte reel tüketici oranı %20 iken kamuoyunda al-satçı olarak tabir edilen, kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişilerin oranı %48 ölçülmekteydi. Zaten halihazırda var olan arz probleminin üzerine kayıt dışı ticaret maksatlı araç alan kişiler de eklenince, reel tüketicinin otomobile erişimi oldukça güç hale gelmişti.

SIFIR ARAÇTA BEKLEME SÜRESİ NE KADAR, HEMEN TESLİM OLUYOR MU?

Sıfır otomobilde aylarca bekleme listeleri oluşturulurken, bazı modellerde 1 yıl ve üzeri bekleme listesi oluşturuluyordu. 2023 yılı itibarıyla üretimin artması ve Ticaret Bakanlığımızın piyasadaki tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına attığı etkili adımların neticesinde otomobile erişim oldukça kolaylaştı.

Bu süreçte kayıt dışı ticaret sektörden el çektirilirken, reel tüketici otomobile çok daha rahat erişir konuma geldi. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı son ayları itibarıyla, geçmişte 1 yılı bulan teslimat süresi neredeyse tüm modellerde hemen teslim hale gelmiş durumda. Öte yandan stoğu az modellerde, 1-1.5 ay gibi kısa sürelerde sahibine teslim edilebiliyor.

SIFIR OTODA FİYAT DÜŞÜŞÜ DEVAM EDER Mİ?

Geçmiş yıllarda otomobil fiyatları enflasyon ve kur gibi etkilerin haricinde piyasa olumsuzluklarından dolayı olağan dışı yükselmekteydi.

Fiyatlardaki bu balonun sönmesi tek başına sadece sıfır araçta bollaşma veya yıl sonu itibarıyla yapılan kampanyalarla ilgili olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.