Hava Durumu

Emeklilikte Adalet Arayışı

8 Eylül 1999 sonrasında SGK'ya kayıt olanların emeklilik hakkı mücadelesi, Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) tarafından sürdürülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 12:30
Kaynak: İSMAİL KEMAL KEMANKAŞ
Emeklilikte Adalet Arayışı

 Eskişehir'de bilgilendirme stantları kuran ve broşürler dağıtan EMADDER, EYT yasasının ardından yaşanan mağduriyetlere dikkat çekiyor. Dernek Başkanı Mihriban Uğurlu, "Aynı ülke vatandaşları olarak, benzer ya da daha fazla prim ödeyenlerin ikinci sınıf vatandaş olarak hissettirilmesine neden olan adaletsizlikle mücadele ediyoruz" dedi.

EMADDER, 2 milyonu aşkın kişiyi temsil ederken, 1999 sonrası işe başlayanların da hakları için mücadelesini sürdürüyor. 1999'dan önce sigortalı olanların emeklilik yaş şartının kaldırılmasının aksine, 1999 sonrası sigortalılar 17-20 yıl daha çalışmak zorunda bırakılıyor. EMADDER, anayasal eşitlik hakları için çaba gösteriyor.

Eskişehir Odunpazarı'nda düzenlenen etkinliğe katılan EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu, bu adaletsizliğe dikkat çekti. Aynı işyerinde daha erken emekli olanlarla karşılaştırıldığında, 1999 sonrası sigortalılar arasında ciddi bir gelir ve psikolojik adaletsizlik yaşandığını belirtti.

  

Kaynak: İSMAİL KEMAL KEMANKAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.