Hava Durumu

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2023 Vizyonu: Güvenlikte Dönüşüm ve Siber Suçlarla Mücadele

Jandarma Genel Komutanlığı, 2023 yılına dair Faaliyet Raporu'nu kamuoyu ile paylaştı

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 14:11
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2023 Vizyonu: Güvenlikte Dönüşüm ve Siber Suçlarla Mücadele

Jandarma Genel Komutanlığı, 2023 yılına dair Faaliyet Raporu'nu kamuoyu ile paylaştı, raporda güvenlik ve asayişin sağlanması konusuna odaklanıldığını vurguladı. Terörle mücadelenin yanı sıra siber suçlarla mücadelenin de öncelikler arasında yer alacağı açıklandı. Emniyet ve asayişin daha da güçlendirilmesi, bu alandaki hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyor.

Raporda, Jandarma'nın insan merkezli ve modern bir personel yönetim sistemi geliştirme, suçla mücadelede önleyici tedbirleri artırma, güvenlik hizmetlerinin sunum kalitesini yükseltme gibi konulara değinildi. Özellikle siber suçlar ve terörle mücadelede etkinliklerin artırılması, suçların soruşturulması ve aydınlatılmasında bilgi teknolojilerinden daha fazla yararlanılması planlanıyor.

2024 öncelikleri arasında siber suçlarla mücadele ve terörle mücadeledeki etkinliğin artırılması yer alırken, vatandaşlarla jandarma arasında toplum destekli yaklaşımın güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, her türlü risk ve tehdide karşı profesyonel bir kuvvet yapısının oluşturulması ve jandarma personelinin insan hakları bilincinin en üst düzeye çıkarılması gibi amaçlar belirlendi.

Raporda belirtilen stratejik plana göre, asayiş suçları, kaçakçılık, organize suçlar, aile içi şiddet ve çocuk suçlarıyla mücadelede kurumsal kapasitenin artırılması, trafik hizmetleri, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretiyle mücadele, istihbarat birimlerinin güçlendirilmesi ve koruma ile özel güvenlik hizmetlerinin etkinliğinin artırılması gibi önemli hedefler öne çıkıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2023 yılı Faaliyet Raporu, ülkenin güvenlik ve asayiş hizmetlerinin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atıldığını gösteriyor. Bu planlar, hem iç güvenliği hem de vatandaşların huzurunu sağlamaya yönelik kapsamlı bir yaklaşımı ifade ediyor.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.