Hava Durumu

Kuşadası'nda Yeşil Dönüşüm: Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in kente kazandıracağı en önemli vizyon yatırımlardan biri olan ‘Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi’, bünyesinde barındıracağı yağmur suyu hasadı sistemiyle ilçede yeşile can suyu olacak.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2024 19:41
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2024 19:41
Kaynak: İHA
Kuşadası'nda Yeşil Dönüşüm: Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi!

Kuşadası’nın çevre dostu Belediye Başkanı Ömer Günel, kentin sahip olduğu doğal kaynakları verimli kullanmak, yağmur sularının neden olduğu taşkınların önüne geçmek ve kuraklıkla mücadele etmek amacıyla bir süre önce yağmur suyu hasadı projesini başlattı. Bu kapsamda Kuşadası’nın su odaklı planlanması, mevcut su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmesi ve su kaynaklı tüm problemlerin çözümünü içeren proje, Başkan Ömer Günel’in kente kazandıracağı en önemli vizyon yatırımlardan biri olan ‘Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi’ne de uyarlandı.

Kuşadası kent Meydanı’nda gerçekleştirilecek yağmur suyu hasadı sistemiyle çatı oluklarından ve yüzeylerden toplanan sular, yeraltı su deposu olan büyük bir sarnıçta biriktirilecek. Daha sonra toplanan sular filtre edilerek arındırıldıktan sonra başta ağaçlar ve yeşil alanlar olmak üzere bahçelerin sulamasında kullanılacak. Böylece Kuşadası Kent Meydanı, ilçede yıllardır eksikliği hissedilen çok önemli bir ihtiyacı gidermenin yanı sıra yeşil alanlara da can suyu olacak.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.