Hava Durumu

Mavi Vatan'da Hidrokarbon Arayışı

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi yeni görevine hazırlanıyor...

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 21:27
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 21:27
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
Mavi Vatan'da Hidrokarbon Arayışı

Türkiye'nin enerji arama faaliyetlerinde kritik bir role sahip olan Abdülhamid Han sondaj gemisi, yeni görevine hazırlık amacıyla Mersin'in Taşucu Limanı'nda demir aldı. Türkiye'nin denizlerdeki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli katkılarda bulunan bu dördüncü sondaj gemisi, bakım ve ikmal işlemleri için limana geldi.

238 metre uzunluğa ve 42 metre genişliğe sahip olan Abdülhamid Han, yedinci nesil teknolojik donanımları ile Türkiye'nin "Mavi Vatan" olarak tanımladığı deniz alanlarında hidrokarbon arama görevlerinde ön sıralarda yer alıyor. Gemi, hem teknik kapasitesi hem de sahip olduğu fiziki özelliklerle enerji filosunun en güçlü unsuru olarak dikkat çekiyor.

Yeni Görev Öncesi Hazırlıklar:

Abdülhamid Han sondaj gemisinin, görev yerinden dönmesinin ardından gerçekleştirilen bakım ve ikmal işlemleri, yeni sefere çıkış öncesi kritik önem taşıyor. Geminin, işlemlerin tamamlanmasının ardından yeni görevine hareket etmesi planlanıyor.

Türkiye'nin Enerji Hedefleri:

Türkiye'nin denizlerdeki enerji kaynaklarını keşfetme hedefleri doğrultusunda, Abdülhamid Han sondaj gemisinin görevleri büyük önem arz ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 9 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenen törenle ilk görevine uğurlanan gemi, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı yolundaki adımlarında önemli bir yere sahip.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.