Hava Durumu

MEB Arşivinde Atatürk'ün Orijinal Tarihi Portresi Bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) envanterine dahil edilen tarihi Atatürk portresi, büyük bir önem arz ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 21:18
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 21:18
Kaynak: FERHAT ŞAHİN
MEB Arşivinde Atatürk'ün Orijinal Tarihi Portresi Bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) envanterine dahil edilen tarihi Atatürk portresi, büyük bir önem arz ediyor. Bu özel portre, Samsun'da düzenlenecek olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda sergilenecek. İşte ayrıntılar:

Ressam Şeref Sonel tarafından Atatürk'ün bir fotoğrafı üzerinden sulu boya renklendirme tekniğiyle yapılan bu portre, yıllardır okulların sınıf duvarlarında ve ders kitaplarının ilk sayfalarında yer almıştır. Ancak, artık bu değerli eser Milli Eğitim Bakanlığı'nın arşivinde muhafaza edilecek.

Ankara'da 1961'de toplanan bir komisyon, portrenin orijinaline uygun olduğunu ve Türk milletine hakiki bir Atatürk portresi sunduğunu belirtmiştir. Komisyon raporunda, portrenin Atatürk'ün iradesini, kudretini, azmini, asaletini, zekasını, sevimliliğini ve büyük insanlığını yansıttığı vurgulanmıştır.

MEB'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda bu özel portreyi sergileme kararı, Atatürk'ün büyük önemini ve anlamını vurgulamaktadır. Bu tarihi portrenin, genç nesillerin Atatürk'e olan sevgi ve saygısını pekiştirmeye yönelik bir adım olarak değerlendirilmesi bekleniyor.

Kaynak: FERHAT ŞAHİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.