Hava Durumu

"Resmi Gazete'de Yayımlandı: B Sınıfı Ehliyetle 125 cc Motosiklet Kullanımına Yeşil Işık!"

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahipleri, artık 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 00:20
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 00:20
Kaynak: İHA
"Resmi Gazete'de Yayımlandı: B Sınıfı Ehliyetle 125 cc Motosiklet Kullanımına Yeşil Işık!"

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahipleri, artık 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler. Bu düzenleme, motosiklet kullanıcıları ve potansiyel kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen bir gelişme olarak karşılandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın duyurusuna göre, bu imkanı elde etmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekiyor:

1. Ehliyet Şartları: Ehliyet sahibinin en az 2 yıldır B sınıfı sürücü belgesine sahip olması ve son 5 yıl içinde sürücü belgesinin geri alınmamış olması gerekiyor.

2. Sağlık Şartları: Sürücünün, belirlenen sağlık şartlarını taşıması şart.

3. Eğitim ve Sınav: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara ve süre içerisinde alınacak direksiyon eğitimi sonrası yapılan sınavda başarılı olunması gerekiyor.

4. Şerh İşlemi: B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri, harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden, sisteme işlenen bir şerh ile 125 cc'ye kadar olan motosikletleri ticari faaliyette bulunmamak kaydıyla kullanabilecek.

Bu düzenleme, özellikle şehir içi ulaşımda motosiklet kullanımını teşvik edecek ve motosiklet kullanıcılarının sayısında bir artışa yol açabilir. Ayrıca, Bakan Yerlikaya'nın vurguladığı gibi, "Eğitim Güvenli Sürüşün Anahtarıdır" ilkesiyle, trafik güvenliğine de katkı sağlaması bekleniyor. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.