Hava Durumu

RTÜK 30 yaşında!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’den 30. Yıl açıklaması.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2024 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2024 19:00
Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK
RTÜK 30 yaşında!

RTÜK Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin 30. yıl dolayısıyla açıklama yaptı.

Şahin, "Kamu tekel yayıncılık anlayışının değişmesiyle özel radyo ve televizyonların kurulmasından sonra ihtiyaç haline gelen RTÜK, yayıncılık alanını dünyadaki gelişmelere paralel olarak uzman kadrosuyla kesintisiz olarak regüle ediyor.

Dile kolay çeyrek asrı aşkın bir süredir ülkemizin yayıncılık hayatını düzenleyip denetleyen RTÜK, 30. yılını geride bıraktı.

RTÜK, 30 yıldır değerlerimizi koruma adına önemli faaliyetler yürütüyor. Radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen, zararlı içeriklere yönelik tedbirler alan Üst Kurul, toplumsal ve kültürel hassasiyetleri her şeyin önünde tutuyor. RTÜK, bizi biz yapan millî ve manevi değerlerimize sahip çıkıyor.

RTÜK, 30 yıldır çocuk ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek zararlı yayın içeriklerine geçit vermiyor.

RTÜK, 30 yıldır yayınlardaki çocuk ve kadın istismarına, kadına yönelik şiddete ‘hayır’ diyor.

Engellilere, yaşlılara ve dezavantajlı gruplara 30 yıldır pozitif ayrımcılık yapıyor RTÜK.

RTÜK, 30 yıldır millî güvenliğimizden taviz vermeden olası terör propagandalarına ‘dur’ diyor.

RTÜK, 30 yıldır Türk dilinin doğru kullanımı ve Türk kültürünün tanıtılması için mesai harcıyor.

RTÜK, 30 yıldır yayınlar yoluyla halkı kandıran sahte pazarlama faaliyetleriyle mücadele ediyor.

RTÜK, millet iradesiyle ortaya konulan Yasasında yer alan kurallar çerçevesinde 30 yıldır görevini aralıksız sürdürüyor.

Medya okuryazarlığı bilincinin gelişmesi çalışmalarını hayata geçiren RTÜK, Millî Eğitim, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları başta olmak üzere birçok üniversite ve paydaş kurumlarla yaptığı iş birlikleriyle özellikle çocukların medya tüketim farkındalığının oluşmasına büyük katkı sağlıyor.

Radyo ve Televizyon sektörüne rehber olan Üst Kurulun hedefi; tarafsız, güvenilir, iletişim özgürlüklerine saygılı, millî ve yenilikçi medya hizmetlerinin sunulmasına öncü olmaktır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu;

ulusal ve yerel yayıncıları buluşturan organizasyonlarıyla,

uluslararası yayıncılık otoriteleri birliklerindeki aktif rolüyle,

“Medya ve İslamofobi Forumu” ve “Gelecekle İletişim Çalıştayı” gibi geleneksel hale getirilen uluslararası etkinlikleriyle,

Medya alanını irdeleyen ve tüketim alışkanlıklarını tespit eden kamuoyu araştırmalarıyla,

“Şiddet ve Medya Çalıştayı”, “Medyada Nefret söylemi Paneli”, “Türk İnternet Medyası RTÜK Çalıştayı”, “Ulusal Görsel-İşitsel Medyada Kişisel Verilerin Korunması Sempozyumu”, "Dezavantajlı Bireylerin Engelsiz Medya Erişimi Çalıştayı", "Hakikat Sonrası Çağda Kamu Yayıncılığı Sempozyumu", “Televizyon Dizilerinde Kadın Paneli” ve bu yıl içinde tertip edilecek “Sokak Lezzetleri Film Festivali” ile görev sahasındaki tüm konulara profesyonel anlayışla yaklaşarak sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yayıncılık alanına ışık tutuyor.

Bir yandan asrın depreminin yaralarının sarılması için koordine edilen “Türkiye Tek Yürek Medya Yardım Kampanyası” ile kalplere dokunulurken, diğer yandan şiddetin önüne geçilmesi için “Spor Programları Hakkında Alınan İlke Kararları” ve “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İlke Kararları” ile gönüllere temas ediliyor.

Kısacası 30 yıldır “RTÜK iyi ki var” diyoruz.

30. kuruluş yıl dönümümüz vesilesiyle bizlere desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Kütür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, tüm devlet büyüklerimize, büyük bir özveriyle görev yapan kıymetli Üst Kurul Üyelerimize ve çalışkan mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum." açıklaması yaptı.

Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.