Hava Durumu

SARIK VE CÜBBE OKULA GİRDİ EĞİTİM-İŞ’TEN BÜYÜK TEPKİ

Mudanya İmam Hatip Ortaokulunda bir erkek öğrencinin sarık ve cübbe ile okula gelmesine, Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2023 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2023 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
SARIK VE CÜBBE OKULA GİRDİ EĞİTİM-İŞ’TEN BÜYÜK TEPKİ

HABER / FATMA ÖZTÜRK

 Bursa Valiliğini ve İl Milli Eğitim müdürlüğünü göreve çağıran Yeliz Toy, yasalara aykırı vaziyette okula giren öğrenci ile ilgili olarak tutanak hazırladıklarını ancak okulun müdür yardımcısının bunu almadığını söyledi.

Yazılı bir basın açıklamasında bulunan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “6 Haziran 2023 tarihinde Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Bursa Şubesi olarak olağan örgütlenme çalışmalarımız sırasında Mudanya İmam Hatip Ortaokulu’nda bir erkek öğrencinin sarık ve cübbe ile okulda bulunduğu tarafımızca görülmüştür.  Yasalara aykırı bu vaziyet derhal tutanak altına alınmış ve okul idaresi ile görüşülmüştür. Ancak Müdür Yardımcısı Yunus Emre Aslan tarafından tutanağımız teslim alınmamıştır. Sözlü şekilde, okulun iç işlerine karışmak ile itham edilerek durum normalleştirilmeye çalışılmıştır. Okul müdürü ısrarlarımız sonucunda tutanağı teslim almıştır. Kendisine okul idaresinin gereğini yapması gerektiği aksi takdirde kendilerinin de suç işlemiş olacağı bilgisi tarafımızca iletilmiştir. Tutanak ile sabit olan bu hususta okul idaresinin halen gereğini yapmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Mudanya İmam Hatip Ortaokulunda T. Ş. isimli öğrenci halen sarık ve cübbe ile okula gelmekte ve sınavlara katılmaktadır. Sarık ve cübbe, imamların, vaizlerin mesleki giysisidir, sokakta, okulda değil camide giyilir; mesleği imamlık ya da vaizlik olmadığı halde, sarık ve cübbeyle dolaşmak, tıpkı subay olmayanın subay giysisiyle dolaşmasının suç olduğu gibi yasaya aykırı bir davranıştır” dedi.

Yazılı açıklamasının devamında da tepkisini dile getiren Yeliz toy, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 79. Maddesinin 1. fıkrasında “Öğrenciler okullarda 26/11/2012 tarihli ve 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik, personel ise 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uyar.” Hükmü açıktır. Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanunun Tatbik Suretini Gösterir Nizamname Madde 1’e göre “Herhangi din ve mezhepte olurlarsa olsunlar mensup oldukları din ve mezheplerin usul ve teamüllerine göre mabet ve ayinlerde ruhani kisve taşımakla mükellef olanlar mahalli Hükümetlerince alakadar olanlardan alınacak listeler mucibince ancak mabet ve ayinlerde ruhani kisve taşımağa mezun addolunurlar.” Hükmü belirlenmiştir. Türk Milli Eğitim Temel Kanunu ve bağlı kanunlarda okulların yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yönetilmesi, kanunlara uygunluğun denetlenmesi ve ortaya çıkan kanunsuzluklarla ilgili gerekli tedbirleri alma sorumluluğu okul müdürlerine yüklenmiştir. Okul müdürü, Türk milli eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak Anayasa, kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge ve diğer ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda okulun amaçlarını gerçekleştirmek üzere tüm kaynakların etkili ve verimli kullanımından, ekip ruhu anlayışıyla yönetiminden ve temsilinden birinci derecede sorumlu eğitim ve öğretim lideridir. Müdür, bünyesindeki kurul, komisyon ve ekiplerle iş birliği içinde sorumlu olduğu okulu yönetmek ile görevlidir.

Yukarıda kanun ve yönetmelik hükümleri ile açık olduğu üzere, belirli bir zümreyi, inancı yahut kesimi temsil eden bir kıyafet ile kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı biçimde okula kabul edilen öğrenci T. Ş. hakkında gerekli işlemleri tesis etmekle görevli okul müdürü, tutanak tutulmasına ve uyarılmasına rağmen görevini yerine getirmekte direnmektedir. Anayasa, kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge ve diğer ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda okulu yönetmek ve bunlara uyulmasını sağlamakla görevli okul müdürü Ethem ÇAKIR hakkında gerekli idari soruşturmanın yapılarak eylemine uyan ceza ile cezalandırılmasına karar verilmesi ve yürütülen çalışmalar hakkında sendikamıza bilgi verilmesi hususlarını; bilgilerinize sunarım” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.