Hava Durumu

ŞEB-İ ARÜS’E YOĞUN İLGİ

Bursa Konyalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği Şeb-i Arüs Mevlana’nın 750. Vuslat yıldönümü etkinliği yoğun ilgi gördü.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 17:06
Kaynak: İSMAİL KEMAL KEMANKAŞ
ŞEB-İ ARÜS’E YOĞUN İLGİ

 Panorama 1326 Fetih Müzesinde düzenlenen etkinliğe Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’ın yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanvekili Hasan Hüseyin Erdönmez’de katıldı. Siyasi Parti ve Sivil Toplum örgütü yöneticilerinin de yer aldığı etkinlikte Mevlana Celalettin Rumi’nin 750. Ölüm yıldönümü, Şeb-i Arüs (Düğün Gecesi) 750. Vuslat (kavuşma) programıyla gerçekleşti.

   Konya Şehri fotoğraf sergisi açılışı ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan etkinlikte konuşan Bursa Konyalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Bozkurt, bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri Mevlana’yı anma etkinliklerinin Konya kültürü ile renklenerek devam edeceğini söyledi. Musa Bozkurt, “Vefatının, yani Vuslatının 750. sene-i devriyesinde büyük mütefekkir, gönül insanı, sevgi medeniyetimizin mimarlarından Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerini bir kez daha rahmetle yâd ediyor, “mekânı inşallah cennet olsun” diyoruz.Bizleri, bir Şeb-i Arus’a daha eriştirdiği, bu düğün gecesinde gönülden gönülle muhabbet etmeyi bir kez daha bizlere nasip ettiği için Allah'a sonsuz hamd-ü senalarımızı sunuyoruz.Ancak ve ancak aşk ile yazılmış bir eser yedi buçuk asır ayakta kalabilir. Hz. Mevlana eserlerini öyle bir aşk ile meşk etmiş ki, Vuslatından 750 sene sonra dahi bir araya geliyor, onu yâd ediyor, onun düğün gecesinde birbirimizle muhabbet ediyor, sohbet ediyoruz.Şunu özellikle hatırlatmak isterim ki: Mevlana, arkasında sadece nice yazılı eserler ve sönmeyen fikirler bırakmış bir insan değildir. Hz. Mevlana arkasında aşk ile yoğurulmuş o tür eserler, aşktan ilham almış fikirler bıraktığı içindir ki, sadece bu salonda değil, 780 bin kilometrekare içinde de bir muhabbet ve uhuvvet iklimini muhafaza edebiliyoruz.Eğer bir vatanımız varsa, bu Mevlana gibi gönül dostlarının sayesindedir. Bir ülkemiz, bir bayrağımız, istiklalimiz varsa bu, Mevlana gibi, Yunus Emre gibi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli gibi ulu mimarların sayesindedir. Eğer bugün tek bir millet olarak kardeşçe hür ve bağımsız yaşama imkânına sahipsek, bu, Sultan Selahattin kadar, Sultan Kılıçaslan kadar, Sultan Alparslan kadar biliniz ki Hz. Mevlana’nın, AhmedYesevi, Fakî-yiTayran’ın, Ahmed-i Hani'nin aşk ile yoğurdukları eserlerinin neticesidir.Bütün şehitlerimiz ve gazilerimiz gibi medeniyetimize ve milletimize ilmi, idraki, irfanı, hikmeti taşımış olan aziz gönül mimarlarımızı, medeniyet mimarlarımızı da bu Vuslat günü vesilesi ile hürmetle, minnetle yâd ediyor, “Allah hepsinden razı olsun” diyorum” diye konuştu.

   Tasavvuf Musikisi Konseri, Sema Gösterimi ve Bursa Mehteran Takımı gösterimi ile devam eden etkinlikte, davetlilere, lokum, Konya şekeri, Konya tuzu ve helva da ikram edildi.

Kaynak: İSMAİL KEMAL KEMANKAŞ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.