Hava Durumu

CHP, TRT İçin Harekete Geçti: RTÜK ve YSK'ye Şikayet, Savcılığa Suç Duyurusu

CHP'den TRT'ye Sert Tepki: Sansür ve Tarafsızlık İhlalleri!

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 13:50
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
CHP, TRT İçin Harekete Geçti: RTÜK ve YSK'ye Şikayet, Savcılığa Suç Duyurusu

Sansür Skandalı ve Muhalif Seslere Yönelik Baskılar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) muhalif seslere uyguladığı sansürü ve tarafsızlık ilkesini ihlal etmesini sert bir dille eleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TRT'nin muhalif sesleri ekrana taşımaması ve seçim sürecinde tarafsızlığını yitirmesi üzerine harekete geçtiklerini açıkladı.

TRT'nin Reklam Filmleri Meselesi

CHP'nin TRT'ye yönelik eleştirileri sadece sansürle sınırlı değil. Parti, TRT'nin partilerinin reklam filmlerini yayınlamaması üzerine de tepkili. Bulut, TRT'nin reklam filmlerini yayınlamama gerekçesinin hukuka aykırı olduğunu savundu ve bu durumun demokratik hakları gasp ettiğini belirtti.

RTÜK ve YSK'ye Çağrı: Hukukun Üstünlüğü İçin Adım Atın!

Bulut'un yaptığı açıklamada, TRT'nin muhalif seslere karşı uyguladığı sansürün demokratik hakları gasp ettiğine vurgu yapıldı. CHP, bu nedenle Türkiye'de medya denetiminden sorumlu olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) ve seçimlerin düzenlenmesinden sorumlu olan Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) çağrıda bulunarak, TRT'nin tarafsızlığını sağlamak için adım atılmasını istedi.

Savcılığa Suç Duyurusu: TRT Yöneticileri Hakkında Hukuki Süreç Başlatıldı!

CHP, TRT yöneticileri hakkında hukuki süreç başlatmak için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bulut'un açıklamalarına göre, TRT'nin muhalif seslere karşı uyguladığı baskıların ve tarafsızlık ilkesini ihlal etmesinin yasal sonuçları olmalıdır.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.