Hava Durumu

Starbucks İflasın Eşiğinde: Küresel Düşüş ve Boykotların Gölgesinde!

Dünyanın dört bir yanında mağazası bulunan ünlü kahve zinciri Starbucks, ekonomik kriz ve çeşitli diğer sebeplerden dolayı zor günler geçiriyor. Çalışanlarının sendikal mücadeleleri, İsrail’e yönelik boykotların sembol şirketlerinden biri haline gelmesi ve artan fiyatlar, Starbucks’ı iflasın eşiğine getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2024 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 14:39
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
Starbucks İflasın Eşiğinde: Küresel Düşüş ve Boykotların Gölgesinde!

Küresel Satışlarda Düşüş

Bu yılın başında Starbucks, dünya genelindeki satışlarının yıllık bazda %1,8 oranında azaldığını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise satışlar %3 oranında düştü; bu düşüş, pandemi ve 2008 mali krizinden bu yana görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Şirketin CEO’su Laxman Narasimhan, satışların hayal kırıklığı yarattığını kabul ederken, Orta Doğu’daki satışların yanlış bilgiler nedeniyle etkilendiğini belirtti.

Fiyat Artışları Müşterileri Kaçırıyor

Starbucks’ın Amerika’nın Idaho eyaletinde yaşayan sadık müşterisi Andrew Buckley, fiyat artışlarından sonra Starbucks’tan kahve almayı bıraktığını söyledi. Teknoloji sektöründe satış uzmanı olarak çalışan Buckley, en sevdiği kahvenin fiyatına gelen zammın ardından 6 dolara çıkmasıyla enflasyonun etkileri sebebiyle artık Starbucks’a gitmediğini belirtti. Bu konuda tepkisini müşteri hizmetlerine ve sosyal medyaya şikayet ederek dile getirdi.

Starbucks, Türkiye’de bu yıl iki kez fiyat artışı yaparak tepkilere neden oldu. Özellikle artan fiyatlar, sadık müşteri kitlesinde memnuniyetsizlik yarattı.

Boykot Çağrıları ve Sendikal Mücadeleler

Uzun süredir Starbucks’a yönelik, İsrail’e destek verdiği algısı nedeniyle boykot çağrıları yapılıyor. Şirketin CEO’su Narasimhan, geçen yıl sonunda yaptığı bir açıklamada, “İnsanlığın yanındayız” demişti, ancak bu açıklama boykotların etkisini azaltmada yeterli olmadı.

Şirketin sadık müşterilerinin katıldığı ödül programında da kayıplar yaşanıyor. Sadakat programına aktif olarak katılan müşterilerin sayısı son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %4 azaldı.

Sadık Müşterilerden Tepki

65 yaşındaki eski sadık kahve zinciri müşterilerinden David White, sendikalaşma talebini dile getiren çalışanlara karşı politikası yüzünden Starbucks’tan uzaklaştığını söylüyor. White, şirketin ileri gittiğini, sadık müşterilerini fiyat açısından sıkıştırarak ve çalışanlarını zorlayarak kâr elde etmeye çalıştığını dile getiriyor.

Starbucks’ın Geleceği Tehlikede

Starbucks, yaşadığı bu düşüşle tarihe geçti. Boykotlar, sendikal mücadeleler ve fiyat artışlarının etkisiyle zor günler geçiren kahve devi, iflasın eşiğinde. Starbucks'ın bu zorlu süreci nasıl atlatacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.