Hava Durumu

 Türkiye, Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması'nı Askıya Aldı

Türkiye, Soğuk Savaş sonrası Avrupa'da silah denetimini amaçlayan Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması'nı (AKKA) 22 yıl sonra askıya aldı

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 18:34
Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK
 Türkiye, Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması'nı Askıya Aldı

Türkiye, 1990'da imzalanan ve Soğuk Savaş sonrası Avrupa'da silah denetimini amaçlayan Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması'nı (AKKA) 22 yıl sonra askıya alma kararı aldı. Bu hareket, NATO'nun Rusya'nın anlaşmadan çekilmesi sonrasında alınan kararın bir uzantısı olarak gerçekleşti. Türkiye'nin kararı, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli'nin ifadeleriyle, Rusya'nın çekilmesiyle anlaşmanın pratikte uygulanabilirliğinin sona erdiğinin bir göstergesi.

NATO'nun ve Rusya'nın son hamleleri, Avrupa'da güvenlik ve silah kontrolü konularında yeni bir dönemin başladığının işareti olarak kabul ediliyor. Türkiye, bu adımıyla NATO müttefiklerinin çoğunluğunun benimsediği tutumla uyumlu bir karar vermiş oldu. Anlaşmanın "askıya alınması", Türkiye'nin bölgesel güvenlik politikaları ve uluslararası ilişkilerdeki stratejik duruşunu yansıtan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: ELİF KUŞ BEŞİK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.