Hava Durumu

#Nilüfer Çayı

Yeni Marmara Gazetesi - Nilüfer Çayı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Nilüfer Çayı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Başkan Vekili Biba, Mudanya yolunda ulaşımı rahatlatacak projeleri inceledi Haber

Başkan Vekili Biba, Mudanya yolunda ulaşımı rahatlatacak projeleri inceledi

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonuyla Mudanya Yolu’nda trafiği rahatlatacak ve bölgede ulaşım ağını güçlendirecek ‘Geçit Köprüsü ve Bağlantı Yolları’ ile ‘Mudanya-Çağrışan Alt Geçit Projesi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şahin Biba beraberindeki heyetle birlikte, proje sahalarında teknik incelemelerde bulunarak devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Şahin Biba başkanlığındaki heyette AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Adnan Kurtuluş, AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Arif Bayrak, Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya İlçe Başkanı Gökhan Güleç ve belediye bürokratları yer aldı. Çağrışan'a ulaşımı rahatlatacak proje Şahin Biba başkanlığındaki heyet ilk olarak ‘Mudanya-Çağrışan Alt Geçit Proje’ sahasını inceledi. Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Biba, Büyükşehir Belediyesi olarak 17 ilçede ulaşım teyakkuzu halinde olduklarını belirterek "Kapsamlı taramalar neticesinde yaptığımız tespitler ve hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda gerekli planlamaları yaparak projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu projemizin de bölge ulaşımında kalıcı bir rahatlama sağlayacağına inanıyoruz" dedi. Proje okullar açılmadan tamamlanacak Daha sonra ‘Geçit Köprüsü ve Bağlantı Yolları’ çalışmasını yerinde denetleyen Şahin Biba, köprü yapımında yüzde 80 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını belirterek "Mudanya Yolu’nun Nilüfer Çayı geçişinde mevcut köprülerin yanına 43 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde ve tek açıklıklı yeni bir köprü inşası sürüyor. Okullar açılmadan yani 14 Eylül’den önce anayol kesimindeki çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yeni köprüyle birlikte Bursa şehir merkezi yönüne doğru trafik 5 şerit üzerinden ilerleyecek. Mevcut köprüler ise Mudanya istikametine doğru 4 şerit olarak kullanılacak. Mudanya yönüne devam edecek araçlar ile Bademli ve Nilüferköy yönüne dönecek araçlar için ayrı şeritler oluşturacağız. Böylece yön ayrımlarından kaynaklanan trafik yığılmalarının önüne geçerek, Geçit-Bademli bölgesindeki trafik yükünü önemli ölçüde azaltacağız. Nilüfer, Osmangazi ve Mudanya ilçeleri arasındaki ulaşımı daha güvenli ve kesintisiz hale getireceğiz" diye konuştu. Vatandaşın trafikte harcadığı süre azalacak Köprüyü mevcut yol ağıyla bütünleştirmek ve trafik akışını rahatlatmak amacıyla 2.500 metrelik güzergahta altyapı ve üstyapı çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Başkan Vekili Biba, "Şerit genişletme kapsamında; 55 bin ton kazı ve dolgu, 17 bin ton asfalt kaplama, 4 bin 500 metre bordür ve 2 bin 600 metrekare parke imalatı yapacağız. Bu çalışmalarla yeni köprümüzü mevcut ulaşım ağına en verimli şekilde bağlayacak, bölgedeki trafik akışını rahatlatacak ve vatandaşlarımızın yolda geçirdiği süreyi azaltacağız. Bursa’mızı daha ulaşılabilir ve daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için çalışıyoruz" dedi. "Kalıcı eserlerle Bursa'mızın önünü açacağız" Bir yandan mevcut ulaşım ağlarını iyileştirirken, diğer yandan şehrin gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verecek yeni yatırımları hayata geçirdiklerini belirten Başkan Vekili Biba, "Belediyecilik anlayışımıza göre eser ve hizmet siyaseti, vatandaşlarımızın hayatına dokunan kalıcı yatırımlarla anlam kazanır. Geçit-Bademli Kavşağı projemiz de bu anlayışın en somut örneklerinden biridir. Lafla değil, hizmetle; geçici çözümlerle değil, kalıcı eserlerle Bursa’mızın yollarını da önünü de açmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Başkan Vekili Biba: "Nilüfer Çayı temiz akacak" Haber

Başkan Vekili Biba: "Nilüfer Çayı temiz akacak"

Şahin Biba başkanlığında belediye bürokratlarından oluşan heyet, Dereçavuş Mahallesi'nden Ovaakça Mahallesi'ne kadar uzanacak yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki atıksu kollektör hattı inşaatını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Vekili Biba, gelinen son durum ve projenin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. "Hedefimiz eksiksiz bir şekilde hizmete açmak" 'Osmangazi ilçesi Atıksu Kolektörleri İnşaatı Yapım İşi'nin BUSKİ tarafından titizlikle yürütüldüğünü belirten Başkan Vekili Biba, "127 milyon 192 bin lira bedelle projemizi imzaladık. 21 Mayıs 2026 tarihi itibarıyla yer teslimini gerçekleştirdik. Önümüzde 730 günlük yoğun bir çalışma dönemi var. Hedefimiz, projemizi 19 Mayıs 2028 tarihinde eksiksiz bir şekilde tamamlayıp hizmete açmak" dedi. "Bu hat sayesinde Nilüfer Çayı kirlenmeyecek" Dereçavuş Mahallesi'nden başlayıp Ovaakça'ya kadar uzanan, toplam 2 kilometre uzunluğunda çok güçlü bir atıksu kollektör hattı inşa ettiklerini ifade eden Başkan Vekili Biba, hat üzerinde ihtiyaca göre bin, bin 200 ve bin 400 santimetre çaplarında devasa kanalizasyon boruları kullanılacağını dile getirdi. Tamamlandığında Dereçavuş, Çağlayan, Gündoğdu, Dürdane, Karabalçık ve Ovaakça mahallelerinin bu hatta entegre edilmiş olacağını anlatan Başkan Vekili Biba, "Çalışmalar bittiğinde bu mahallelerimizden gelen tüm atıksu, hiçbir pompa veya enerji maliyeti gerektirmeksizin, tamamen cazibeli yani yerçekimi akışıyla Hançerli'deki Nilüfer Arıtma Tesisi'ne ulaşacak. Bu projenin bize sağlayacağı en büyük kazanım, Nilüfer Çayı'nın kirlenmesini önleyecek olmasıdır" diye konuştu. Çalışmayla beraber bölge altyapısının modern ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşacağını söyleyen Başkan Vekili Biba, "İşletme maliyetlerinde çok ciddi verimlilik sağlayacağız. Bölgemiz atıksu yönetimi adına milat niteliğindeki bu projenin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bursa'nın Nilüfer Çayı Temizlenecek Mi? Haber

Bursa'nın Nilüfer Çayı Temizlenecek Mi?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı’yı makamında kabul ederek Nilüfer Çayı’nın temizlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.   Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Mustafa Bozbey, “Prof. Dr. Mustafa Sarı ile yaptığımız toplantıda, Nilüfer Çayı’nın temizlenmesi konusunu ele aldık. Kendisinin katkıları ve derinlemesine analizleri, sorunun çözümü açısından bizlere önemli bir perspektif kazandırdı. Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Müsilaj Bilim ve Teknik Kurulu’nun bir üyesi olarak, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu ve bu konuda atılacak adımlar üzerine geniş fikir alışverişinde bulunduk. Prof. Dr. Sarı’nın bu konuya dair sunduğu çözüm önerileri ve bilimsel yaklaşımı, sorunun çözümüne yön verici oldu. Prof. Dr. Mustafa Sarı’ya nazik ziyareti ve Bursa’mızın çevre sorunları konusundaki değerli katkıları için teşekkür ediyorum. Hem Nilüfer Çayı hem de Marmara Denizi’nde yaşadığımız çevre problemlerinin çözümü noktasında sağladığı destek, Bursa’nın geleceği için büyük önem taşıyor” dedi. 

Nilüfer Çayı Zehir Saçıyor! Haber

Nilüfer Çayı Zehir Saçıyor!

 Uludağ'ın güneyinden akan ve Bursa ovasını tek başına besleyen Nilüfer Çayı zehir saçıyor. Yılın belirli dönemlerinde balık ölümlerinin de yaşandığı çayda Bursa Çevre Şehircilik ve İlklim Değişikliği İl Müdürlüğü inceleme başlatırken, herhangi bir atık su deşarjı tespit edilemedi.   Bursa'nın su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Nilüfer Çayı'nın rengi adeta katrana döndü. Kilometrelerce uzunluğuyla tarım alanlarının vazgeçilmez su kaynağı olan çayda bazı dönemlerde toplu balık ölümleri görülüyor. Geçtiği güzergah boyunca çok sayıda fabrikanın kimyasal ve boya atıklarıyla kirlenen Nilüfer Çayı'nın suyu Bursa ovasını suluyor. Simsiyah suyla tarımsal sulama yapılması ise milyonlarca insanın sağlığını tehlikeye atıyor.  Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Ekmekçiler Mahallesi'nde yaşayan İlhan Düzen, Nilüfer Çayı'nın kirliği konusunda CİMER'e şikayette bulundu. Düzen'e kısa sürede cevap veren Bursa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Nilüfer Çayı'nda inceleme başlatıldığını ve henüz herhangi bir atık su deşarjı tespit edilemediğini açıkladı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından CİMER şikayetine verilen cevapta, “İlgili CİMER şikayetinde Nilüfer Deresi'nin kirliliğinden şikayet edilerek, konunun valiliğimizce (Çevre Şehircilik ve İlklim Değişikliği İl Müdürlüğü) incelenmesi istenmiştir. Söz konusu şikayete istinaden teknik elemanlarımızca denetim yapılmış olup, dereye atık su deşarjı gözlenmemiştir. Bununla birlikte ilimizde bulunan derelere arıtılmış atık su deşarj eden arıtma tesisleri, valiliğimizden (Çevre Şehircilik ve İlklim Değişikliği İl Müdürlüğü) alınmış atık su deşarjı konulu çevre izni kapsamında ani denetimlerle denetlenmekte olup, günde 5 bin metreküp üzerindeki kapasiteye sahip büyük arıtma tesislerinin deşarj suları online olarak bakanlığımız portalından izlenmekte ve limit aşımı olduğunda otomatik olarak numune alınarak ilgili mevzuat uyarınca gerekli işlemler yürütülmektedir. Atık su deşarjıyla ilgili olarak herhangi bir uygunsuzluğun tespiti durumunda 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince idari yaptırım uygulandığı hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim” ifadelerine yer verildi. 

Longoz Ormanları Tehlike Altında  Haber

Longoz Ormanları Tehlike Altında 

Uludağ'ın güney yamaçlarından doğup Bursa ovasını 172 kilometre kat ettikten sonra Marmara Denizine dökülen Nilüfer Çayının kirliliği artık sadece ovadaki tarım alanlarını değil, dünyanın sayılı güzelliklerinden Karacabey Longozu Arap gölü ve İmralı Adası'nı da tehdit ediyor. Bursa ve Karacabey ovalarının koynunda zehirli bir yılan gibi çevreyi tehdit etmeye devam eden Nilüfer Çayı'nın gökyüzünden çekilen görüntüsü bir akarsudan çok sıcak asfalt dökülen karayolunu andırıyor.   Uludağ'ın güneyinden akan ve Bursa ovasını tek başına besleyen Nilüfer Çayı zehir saçıyor. Yılın belirli dönemlerinde balık ölümlerinin de yaşandığı çaydan alınan numune suyun görüntüsü petrolü andırıyor. Bölge sakinleri 30-40 yıldır sanayileşmenin artmasıyla aynı sıkıntının yaşandığını dile getirirken, her gelen yerel yöneticinin söz verdiğini ancak çözüm üretilemediğine dikkat çekiyor. Bursa'da tarım alanlarının sulanmasıyla ilgili önemli su ihtiyacını karşılayan Nilüfer Çayı'nın rengi, sanayileşme nedeniyle adeta katrana döndü. Kilometrelerce uzunluğuyla tarım alanlarının vazgeçilmez su kaynağı olan çayda bazı zamanlarda toplu balık ölümleri görülüyor. Geçtiği güzergah boyunca çok sayıda fabrikanın kimyasal ve boya atıklarıyla kirlenen Nilüfer Çayı'nın suyu Bursa ve Karacabey Ovalarını suluyor. Simsiyah suyla tarımsal sulama yapılması milyonlarca insanın sağlığını tehlikeye atıyor. 30 sene öncesi dereden su içtiklerini belirten bölge halkı bir zamanlar 15-20 kiloluk yayın balığı yakaladıkları derede artık kurbağaların bile yaşamadığını aktarıyor.  Sulama yaparken dere suyu yerine artezyen kuyu suyu kullandığını belirten Karacabey'in Çeşnigir Mahallesinden çiftçi Behçet Yüncü, "Balığı geçtik zaten kaplumbağa, kurbağa bile kalmadı derede. Biz burada tuttuğumuz balığın büyük bir bölümünü çaya geri salardık. Aşırı bir koku ve kirlilik var artezyen kuyusu kullanamayanlar var onlar dere suyu ile sulama yapıyor o da ne oluyor pazar tezgahlarında satılan ürünlere ve dolayısıyla bizlere geçiyor. Hiç bir türlü akarsuyu kullanamıyoruz. Bölge çiftçileri olarak mağduruz" dedi.  Her sabah Ekinli köyünden Karacabey ilçe merkezine işçi getirip götüren Ekrem Erep te her sabah köprüden geçerken işçilerle birlikte burunlarını tıkadıklarını belirtti. Çayın son 20 yılda maruz kaldığı fabrika atıkları sebebiyle kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Mümin Üner ise derenin havadan sıcak asfalt dökülen bir karayoluna benzediğini söyledi. Üner, "Dedelerimizin, babalarımızın Nilüfer Deresi dediği akarsuyu; atık su gideri gibi gösteriyorlar. Kimse bir şey yapmıyor, herkes olanlardan memnun. Sesimizi duyan, bir dokunan, bir dikkate alan olursa buranın temizlenmesi herkes için çok faydalı olacaktır" diye konuştu.  77 yaşındaki Hüsamettin Özgeç ise "Çocukluğumuzda bu derede kara balık yakalayıp satardık. Ama şimdi sadece lağım gibi akıyor. Mahsulleri suluyorsun, mahsuller toprağın üzerinde bayılıyor. Ama kim sorarsa organik. Derenin suyu ile sulanan meyveler zehir gibi acı" dedi.  Longoz ormanları tehlike altında  Aynı bölgede çiftçilik yapan İlhan Güven ise Nilüfer Çayı'nın ileriki tarihlerde longoz ormanlarının kurumasına sebep olacağını iddia etti.  Güven, Bunu yetkililer duyar da el atarsa, longoz ormanlarını da kurtarmış oluruz. Görüntüsü petrolü andırıyor, yağmur yağdığında temiz gibi görünse de pislik yine akmaya devam ediyor. Yaz aylarında köylerde kokudan durulmuyor. Eylül, ekim aylarında burada çok fazla balık ölümü gerçekleşti. "Derede balık avlamak yasak" deniliyor ama toplu ölümlere gelince kimse sesini çıkarmıyor” ifadelerini kullandı.  Öte yandan Uludağ'ın güney yamaçlarından doğup Bursa ovasını 172 kilometre kat ettikten sonra Karacabey Boğazı'ndan Marmara Denizi'ne dökülen Nilüfer Çayının Longoz ile Arap Gölü arasında ve İmralı açıklarında yol açtığı kirlilik havadan görüntülendi.   Ayrıca Bursa'dan fabrika atıkları ile birlikte kirlenerek simsiyah gelen Nilüfer Çayının, Susurluk Çayı ile birleştiği bölge ve aradaki renk farkı da gökyüzünden görüntülendi. Geçtiğimiz gün Gemlik Körfezi ile Marmara Denizinin güney kıyılarında yer yer görülen müsilaj tabakaları fabrika atıklarıyla kirlenip denize dökülen akarsuların sebep olduğu çevre katliamlarını bir kez daha akıllara getirdi.

logo
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.