Hava Durumu

#Tarama

Yeni Marmara Gazetesi - Tarama haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Tarama haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Kanserde Erken Tehşis İçin Köylerde Tarama Yapıldı Haber

Kanserde Erken Tehşis İçin Köylerde Tarama Yapıldı

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, mobil KETEM tırıyla Hizan ilçesinin en ücra köylerine giderek kanserde erken teşhis için tarama yapıyor.  Hizan ilçesinin Ballı köyüne giden sağlık ekipleri, köydeki 30 yaş ve üzeri kadınlar ile 50 yaş ve üzeri erkekleri kanserde erken teşhis için taramadan geçirdi. Her sene yapılan taramalar vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanırken, kadınlarda oluşabilecek rahim ağzı ve meme kanseri, erkeklerde ise kolon kanseri taramaları yapılıyor.  Kanser taramaları için köylerine kadar geldikleri için sağlık çalışanlarına teşekkür eden köy sakinlerinden Mustafa Çetin, “Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri köyümüze kadar gelip bizlere kanser için taramalar yaptılar. Kadınlara meme kanseri, erkeklere ise kolon kanseri taramaları yaptılar. Sağlık çalışanı arkadaşlara çok teşekkür ederim. Allah devletimize zeval vermesin, hizmet dediğin böyle olmalı” dedi.  Mobil KETEM tırının Hizan'ın en ücra köylerine bile gittiğini söyleyen Ebe Mehtap Han, “Hizan'ın en ücra yerlerine, köy köy gezip taramalar yapıyoruz. Bu hizmetimizi bütün köylerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mobil KETEM tırımız senede 2-3 kez Hizan ilçemize uğruyor” dedi.  Taramaların tamamıyla ücretsiz olduğunu söyleyen Uzman Doktor İkbal Bayguş ise "Kanser, bilinen ölüm sebepleri arasında kalp hastalıklarından sonra gelen en sık ölüm sebeplerinden biridir. Ayrıca bireyde bıraktığı fiziksel ve mental hasarın yanında ülkenin iş gücüne ve ekonomik gücüne zarar veren ciddi bir halk sağlığı problemidir. Biz burada kanseri erken evrede yakalamayı amaçlamaktayız. Burada toplanan veriler, ülkemizin dört bir yanından gelen diğer verilerle birlikte ortak bir sistemde profesyonel ekipler tarafından değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Taramalarımız ücretsizdir. Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği ülkemizde de aktif olarak uygulanan üç farklı kanser türü taranmaktadır. Meme kanseri; kadınlarda 40-69 yaş arası iki yılda bir mamografiyle, rahim ağzı kanseri de kadınlarda 30-65 yaş arası 5 yılda bir pap smear ve hpv dna ile kolon kanseri ise 50-70 yaş arası erkek ve kadınlarda gaytada gizli kan ile taranmaktadır. Başta Hizan Kaymakamlığımız olmak üzere, Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü ve ekibine, İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımıza, bu konuda bizden desteklerini esirgemeyen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına, köy muhtarlarına katkılarından dolayı teşekkür etmeyi kendime borç bilirim. Vatandaşlarımızdan isteğimiz taramalarını aksatmamalarıdır. Erken teşhis hayat kurtarır” şeklinde konuştu.

Sağlık Müdürü'nden tarama uyarısı... Haber

Sağlık Müdürü'nden tarama uyarısı...

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, toplumun kansere karşı dikkatini çekmek ve konuyla ilgili farkındalık oluşturabilmek amacıyla kutlanan 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulundu. Türkiye’de kanser olan her dört kadından birinin meme kanseri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kaşıkcı, “Bir yıl içinde ülkemizde yaklaşık 18.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 98 tedavi edilebilir. Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin tedavileri daha başarılı olmaktadır. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar oldukça önem arz etmektedir. Olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit ederek, kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmektedir” diye konuştu. Ücretsiz kanser taramalarına ara vermeden devam edildiği bilgisini veren Uzm. Dr. Kaşıkcı, “İlimizde kamu hastanelerimizin yanı sıra KETEM birimlerimizde de ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır!’ prensibiyle meme kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir. Vatandaşımızın kanser taramalarına daha kolay ulaşabilmesi için Sağlıklı Hayat Merkezlerimizi ve içinde yer alan KETEM birimlerimizin sayılarını arttırdık. Buralarda düzenli bir şekilde ücretsiz taramalarını gerçekleştirebilirler” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.