Hava Durumu

FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIYAN VE TANIMAYAN ÜLKELER

İspanya, Norveç ve İrlanda, 28 Mayıs'tan itibaren Filistin'i devlet olarak tanıdı. Bu karar barış görüşmelerine olumlu katkı sağlayacak. Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkelerin sayısı 142'ye yükseldi. İsrail karşı çıkıyor ve müzakere teşvik ediyor. BM'de Filistin temsil hakkı kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2024 00:53
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 00:53
Kaynak: ENGİN ÖZKONUK
FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIYAN VE TANIMAYAN ÜLKELER

FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIYAN VE TANIMAYAN ÜLKELER

YENİ KARARLAR: İSPANYA, NORVEÇ VE İRLANDA

İspanya, Norveç ve İrlanda, 28 Mayıs'tan itibaren Filistin'i devlet olarak kabul edeceklerini açıkladılar. Bu karar, Filistin'de büyük bir memnuniyetle karşılandı ve Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından "tarihi bir an" olarak nitelendirildi. Üç ülkenin bu adımı, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerine olumlu bir katkı sağlayacağı inancıyla alındı.

Filistin'i Devlet Olarak Tanıyan Ülkeler

Birleşmiş Milletler'e (BM) üye 193 ülkeden 139'u Filistin'i devlet olarak tanıyor. Bu ülkeler arasında BM'deki 22 üyeli Arap Grubu, 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı ve 120 üyeli Bağlantısızlar Hareketi bulunuyor. İspanya, Norveç ve İrlanda'nın katılımıyla bu sayı 142'ye yükseldi.

Filistin'i Devlet Olarak Tanımayan Ülkeler ve Gerekçeleri

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya, Hollanda, İtalya, Portekiz, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Belçika, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Myanmar, Eritre, Tayvan, Yeni Zelanda, Panama, Kamerun gibi 40'ın üzerinde ülke Filistin'i devlet olarak tanımıyor.

Bu ülkeler genellikle İsrail ile doğrudan müzakere sonucu varılmış bir anlaşmanın eksikliğini gerekçe gösteriyor. İki devletli çözümün, doğrudan müzakereler yoluyla sağlanabileceğine inanıyorlar. Özellikle ABD, Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini belirtse de, bu sürecin taraflar arasında doğrudan müzakerelerle yürütülmesi gerektiğini vurguluyor.

İsrail'in Tutumu

İsrail, Filistin'in devlet olarak tanınmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve böyle bir devletin İsrail'in varlığına tehdit oluşturacağını savunuyor. İsrail, bu konuda müttefiklerinin desteğini alarak Filistin'in bağımsız bir devlet olarak tanınmasına karşı çıkmaya devam ediyor.

BM ve Filistin'in Temsiliyeti

2011 yılında Filistin, BM'ye tam üye olmak için başvuru yaptı ancak bu başvuru BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. 2012 yılında ise BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Filistin, üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazandı. Bu statü, Filistin'e BM Genel Kurulu'ndaki tartışmalara katılma hakkı tanırken, oy hakkı vermiyor.

Uluslararası Tepkiler

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin'i devlet olarak tanıma kararı, uluslararası toplumda farklı tepkilere yol açtı. İsrail, bu karara sert tepki gösterirken, Filistin ve destekçileri bu adımı memnuniyetle karşıladı. ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler, Filistin'in devlet olarak tanınmasının doğrudan müzakereler yoluyla gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: ENGİN ÖZKONUK

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.