Hava Durumu

Beyaz saçı koparırsan çoğalır mı?

Peki neden beyazlarımızı koparmamalıyız?

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 13:49
https://www.yenimarmaragazetesi.com/
Beyaz saçı koparırsan çoğalır mı?

HABER / BÜŞRA ÇAKIR

Hepimiz bu söylentiyi duyduk. Peki, doğru mu? Yapılan araştırmalara göre, ne olursa olsun beyaz saç telleri koparmamanız gerektiği. Zira saç telini koparmak beraberinde çok ciddi problemler getirebiliyor. Beyaz saç tellerini neden koparmamalıyız?

 Ömrünü kısalttığınız koparılmış saçlar bir süre dinlenecek ve yaklaşık üç ay sonra bir sonraki büyüme döngüsüne başlayacaktır. 20 yaşından sonra her döngüde saç biraz daha incelir ve güzçsüzleşir. Her bir büyüme döngüsünün tamamlanması yaklaşık beş yıl sürmektedir. Bu döngülerden birini kısaltmanın yanı sıra, düzeltilmesi zor olabilecek bazı hasarlar veriyor olabilirsiniz. Saçları yolarak saç folikülünü travmatize edebilir, bu da enfeksiyona ve hatta kelliğe neden olabilir. Daha çok zarar veriyor olabilirsiniz.

Saçların erken yaşta beyazlama sebepleri nelerdir?Saçlar stres, vitamin-mineral ek...

Saç beyazlamasını önlemek için maskeBeyaz saçlarınızdan nasıl kurtul...
Peki beyaz saç tellerini kopardığınız halde daha çok beyaz saç görüyorsunuz?

Gri saç yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçasıdır, bu yüzden zaman geçtikçe daha fazlasını göreceksiniz. Melanin, saça ve cilde renk veren pigmenttir. Bir insan yaşlandıkça, genellikle 28 ila 40 yaşları arasında doğal olarak pigment granüllerinin sayısı azalmaya başlar. Bunun nedeni, melanin üreten hücreler olan melanositlerin yavaşlamaya ve daha az üretmeye başlamasıdır. Bu da saçlarımızın doğal rengini kaybederek grileşmesine/beyazlamasına neden olur.

Saç aslında gri değil, aslında tamamen yarı saydam. 'Gri' ton, aslında kalan doğal saç renginin yüzdesine kadar iniyor ve aralarında birçok farklı ton oluşmasına neden oluyor.

Saçlarınızın ne zaman beyazlaşabileceğini ya da grileşeceğini biyolojik yapınız ve genetiğini belirler. Stres de süreci güçlendirebilir ya da hızlandırabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.