Hava Durumu

Türkiye’de Kök Hücre Nakli Alanında Büyük İlerleme

Türk Hematoloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Şule Ünal Cangül, Türkiye'de geçen yıl gerçekleştirilen 5 binden fazla kök hücre nakli ile ülkenin bu alanda önemli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 18:53
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 18:53
Kaynak: HANDAN EFE
Türkiye’de Kök Hücre Nakli Alanında Büyük İlerleme

16. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Hücresel Tedaviler Kongresi'nde yapılan açıklamalara göre, Türkiye'deki kök hücre nakli sayısı Avrupa Birliği ülkelerinin düzeyine ulaştı.

2000'li yılların başında Türkiye'de sadece 10 merkezde 100 kök hücre nakli gerçekleştirilebilirken, 2023 yılında 147 kemik iliği nakli merkezinde yaklaşık 5 binin üzerinde nakil yapıldı. Bu sayede, Türkiye'de 10 milyon kişi başına düşen kök hücre nakli sayısı yılda 500 düzeyini aştı.

Hematopoetik kök hücre nakli, kan kanserleri, bağışıklık sistemi hastalıkları, kemik iliği yetmezlikleri ve bazı doğumsal metabolizma hastalıklarının tedavisinde kullanılan kritik bir yöntem olarak öne çıkıyor. Türk Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali İrfan Emre Tekgündüz, naklin tam şifa sağlama potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Ayrıca, CAR-T hücre tedavisi, hematolojik kanserlerin tedavisinde önemli başarılar elde ediyor. Türk Hematoloji Derneği Araştırma Sekreteri Prof. Dr. Selami Koçak Toprak, bu tedavi yönteminin akut lenfoblastik lösemi, lenfoma ve multiple myeloma gibi kanser türlerinde yüksek başarı oranları sağladığını belirtti.

Kaynak: HANDAN EFE

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.