Hava Durumu

TBMM Milletvekilleri Yerel Seçimlerde Belediye Başkan Adayı Olarak Gösterildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görev yapan 14 milletvekili, partileri tarafından yaklaşan 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi için belediye başkan adayı olarak gösterildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 12:35
Kaynak: İHA
TBMM Milletvekilleri Yerel Seçimlerde Belediye Başkan Adayı Olarak Gösterildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görev yapan 14 milletvekili, partileri tarafından yaklaşan 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi için belediye başkan adayı olarak gösterildi. Bu önemli karar, siyasi arenada dikkat çekici bir hareketliliğe neden oldu ve milletvekillerinin seçilmeleri durumunda mevcut Meclis sandalye dağılımında değişikliklere yol açacak.

AK Parti, İstanbul'dan Murat Kurum, Eskişehir'den Nebi Hatipoğlu, Aydın'dan Mustafa Savaş ve İzmir Konak'tan Ceyda Bölünmez Çankırı olmak üzere 4 milletvekilini aday göstererek yerel yönetimlerde güçlü bir temsil hedefliyor. Bu hamle, AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısının adayların seçilmesi durumunda 260'a düşeceğini gösteriyor.

İyi Parti, yerel seçimlere en fazla milletvekili adayı gösteren parti olarak öne çıkıyor. İstanbul'dan Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, İzmir'den Ümit Özlale, Adana'dan Ayyüce Türkeş Taş, Bursa'dan Yüksel Selçuk Türkoğlu ve Balıkesir'den Turhan Özmez, İyi Parti'nin büyükşehir belediye başkan adayları olarak sahneye çıkıyor. İyi Parti'nin Meclis'te 38 sandalyesi bulunurken, adayların seçilmesi durumunda bu sayı 33'e düşecek.

Saadet Grubu ve Gelecek Partisi, Manisa'dan Selçuk Özdağ, İstanbul'dan Birol Aydın ve Kayseri'den Mahmut Arıkan'ı belediye başkanı adayı olarak belirleyerek, yerel yönetimlerde güçlü bir temsil hedefliyor. Bu adaylıklar, Saadet Grubu'nun milletvekili sayısının 17'ye düşmesi ve Meclis'teki grubunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalması anlamına geliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Afyonkarahisar'dan Burcu Köksal ve Kastamonu'dan Hasan Baltacı'yı aday göstererek yerel seçimlere iki milletvekili ile giriyor. CHP'nin bu stratejisi, Meclis'teki güç dengelerini ve yerel seçim sonuçlarını yakından etkileyecek.

Milletvekillerini aday göstermeyen tek parti olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise, yerel seçimlerde farklı bir strateji izleyerek, mevcut belediye başkan adaylarını dışarıdan seçme yolunu tercih etti. Bu durum, MHP'nin yerel seçimlere yaklaşımının diğer partilerden farklı olduğunu gösteriyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği seçim takvimi çerçevesinde, siyasi partiler aday listelerini en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar YSK'ya teslim edecek. Bu süreç, Türkiye'nin siyasi gündemini ve yerel yönetimlerin geleceğini şekillendirecek önemli bir döneme işaret ediyor.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.