Hava Durumu

Dünyanın En Büyük Mağarası: Hang Son Doong'un Gizemli Dünyası

Vietnam'ın Quang Binh bölgesinde, Dong Hoi'nin 50 km kuzeyinde yer alan Hang Son Doong Mağarası, dünya üzerindeki en büyük mağaralardan biri olarak biliniyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2024 22:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2024 22:25
Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI
Dünyanın En Büyük Mağarası: Hang Son Doong'un Gizemli Dünyası

 İlk kez 1991 yılında keşfedilen bu muazzam doğa harikası, 2009 yılında yapılan bir inceleme sonucunda dünyanın en büyük mağarası olarak tanımlandı. İçerisinde kendine özgü bir ekosistem barındıran bu mağara, devasa boyutlarıyla adeta bir doğa mucizesi sunuyor.

Hang Son Doong'un içine adım attığınızda karşınıza çıkan manzara, sıradan bir mağara deneyiminden çok daha fazlasını sunuyor. Ana tünel geçit bölümü 5 kilometreden uzun olan bu mağara, 200 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğinde devasa odalarla dolu. Hatta içerisinde kendi yağmur ormanını barındırmasıyla da dikkat çekiyor. Mağaranın derinliklerinde, yer seviyesinin hemen altında büyüyen bir yağmur ormanı olan "Edam Bahçesi" bulunuyor. Bu benzersiz ekosistemde, nadir bulunan bitki ve hayvan türleri evlerini kuruyor, araştırmacıları da şaşırtıyor.

Hang Son Doong'un özelliklerinden biri de kendi hava durumu sistemine sahip olması. Mağaranın içine giren ışık, erime ve çökme sonucu oluşan dolinler sayesinde içeride bulutların oluşmasını sağlıyor. Bu atmosferik etkileşim, mağarayı adeta bir büyülü dünya haline getiriyor.

Ancak Hang Son Doong'un keşfi kolay olmadı. Vietnamlı bir adam olan Ho Khanh'ın 1990'larda rastlantısal olarak keşfettiği mağara, yıllar sonra mağara bilimci Howard Limbert ve ekibinin çabalarıyla tam anlamıyla gün yüzüne çıktı. Mağaranın girişini bulmak için uzun arayışlar sonunda başarıya ulaşıldı ve bugün Hang Son Doong, dünya üzerindeki doğal güzelliklerin en nadir ve etkileyici örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hang Son Doong Mağarası, ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa macerası ve keşif fırsatı sunuyor.

Kaynak: BÜŞRA ÇAKIR ADALI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.