Hayatın bir anlamı olmadığını; sevgiyle, bilgiyle, güzellik duygusuyla ve emekle bizim ona anlam katabileceğimizi düşünmeye; mutluluğun, tüketmekte değil üretmekte ve bölüşmekte olduğunu varsaymaya devam edeceğim.

Bukowski’nin “Biri sizi sevmişse hayatınız kurtulmuştur cümlesini” hiç aklımdan çıkarmayacağım.

****************************************

Dogmalardan, ön yargılardan; nefret dilinden; kibirden, hasetten fesattan, vasattan; magazinden uzak kalmaya çalışacağım.

Sahip olmadıklarıma hayıflanmak yerine, elimdekilerin kıymetini bilmeye odaklanacağım.

Dostlarımı daha sık arayacak; ölmüşlerimi yad edecek; onlarla olan anılarımı hafızamda taze tutacak; okurlarımla buluşacak; sevdiklerime kendilerini sevdiğimi sık sık söyleyeceğim.

Karamsarlık ve umutsuzluk yaymayacağım etrafıma.

***************************

Köşe yazılarımda politikayı azaltacak; insan ilişkilerinden, Bursa’dan, sanattan, hatıralardan, bilimden daha fazla bahsedeceğim. Gerçeğin gazeteciliğinden asla ayrılmayacağım.

Ve tabi, iklim krizi ve üçüncü dünya savaşı olasılığıyla dünyayı bitirebilecek olan kapitalizme itiraz etmeye devam edeceğim.

***********************

Parklarda çiçeklerin çimlerin kıyısında, ağaçların altında oturacağım; güvercinlere yem vereceğim.

Kar görmeye Uludağ’a gidecek; yazın tatil yapacak; kumlarda güneşlenip, yüzeceğim.

Eve bol bol çiçek alıp çalışma masamda çiçek olmasına özen göstereceğim.

Heykel’e çıkacak; Hisar’a, Setbaşı’na,Yeşil’e, Emirsultan’a gidecek; Bursa’nın sokaklarında mahallelerinde, hanlarında, çarşılarında avare avare gezeceğim .

Şeker ve ekmek yemeyi bırakacağım; sebzeye meyveye ağırlık vereceğim. Uyku sorunuma çözüm arayacağım.

*****************************

Klasik müzikten, sanat müziğinden, cazdan, türkülerden, tangolardan, şansonlardan, napolitenlerden, valslerden, aryalardan,  fadolardan kopmayacağım.

Münir Nurettin Selçuk; Müzeyyen Senar; Zeki Müren kulağımda daima yankılanacak.

Bu yıl şu romanları yeniden okuyacağım:

MobyDıck (HermanMelville); Don Kişot (Miguel de Cervantes Saavedra); Veba (Albert Camus); Özgürlük Yolları (Jean Paul Sartre); Karamazov Kardeşler (FyodorMihayloviç Dostoyevski); Savaş Ve Barış (Lev Tolstoy); Konuk Kız ( Simonede Beauvoir); Benim Üniversitelerim (Maksim Gorki); Trenin Tam Saatiydi (HeinrichBöll); Solaris (StanislawLem);  Çanlar Kimin İçin Çalıyor (Ernest Hemingway); Küçük Prens (Saint Exupery ); Pal Sokağının Çocukları (FerencMolnar); Ağustos Işığı (William Faulkner); Teneke (Yaşar Kemal); Huzur (Ahmet Hamdi Tanpınar).

Her gün bir şiir okumaya devam edeceğim.

*************************

Dünya sanat sinemasından her hafta en az üç film izleyeceğim.

2020’yi Ingmar Bergman, AndreyTarkovski, Fedorico Fellini, KenLoach, Yılmaz Güney, Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick ve Charlie Chaplin yılı ilan ettim onların tüm filmlerini bir daha seyredeceğim.

**************

Tüm dostlarıma, meslektaşlarıma, okurlarıma, Yeni Marmara ailesine sağlıklı mutlu bir yıl diliyorum.