Hava Durumu

Güçlendirilmiş, çifte kavrulmuş Parlamenter Sistem

Yazının Giriş Tarihi: 08.04.2023 13:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.04.2023 13:58

Bulgaristan;bir hafta kadar önce yapılan genel seçimle, son iki yıl içinde beş kez sandığa gitti. Sandıkta yine tek başına hükümet kurabilecek sayıya hiçbir parti ulaşamadı, iki yıldır bir türlü hükümet kurulamayan Bulgaristan siyasi kriz yaşıyor.

Sadece Bulgaristan mı Parlamenter sistem olan her yerde kaos hâkim. Türkiye zor da olsa bu sistemi geride bıraktı ama gel görki muhalefet hepsi bir araya gelmiş, ABD ve AB’nin de desteği ile eski sisteme dönmek istiyor bunu mutabakat metnine yazıyor. Hem de Güçlendirilmişi nasıl oluyorsa her halde daha da beter, hükümet kurmayı mahalle muhtarından az oy alan siyasilerin arzularına bırakacaklar.

Halbuki etrafımıza baktığımızda bu sistemle yönetilen ülkelerde kaos eksik olmuyor. Bunun en çok acısını çeken ülkelerin başında biz geliyoruz. Şimdi bu Parlamenter Sistem bir Avrupa Birliği Bulgaristan'ı siyasi krize sürükledi.

Bulgaristan'da son iki yılda beşinci kez düzenlenen erken genel seçimlerde, seçimi GERB ve SDS’den oluşan iki partili ittifak kazandı. Ancak iki parti de parlamentoda hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı.

Eski Başbakan Boyko Borisov liderliğindeki “Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Girişimi” (GERB) ile “Demokratik Güçler Birliği” (SDS) partilerinden oluşan ittifak, oyların yüzde 27’sini alarak seçimi birinci sırada tamamladılar.

Ancak hiçbir siyasi partinin mecliste yeterli çoğunluğa ulaşamadığı seçimde, partilerin yakında koalisyon hükümeti kurmak için görüşmelere başlaması bekleniyor. Siyasi gözlemciler sonbaharda düzenlenecek yerel seçimlerle birlikte Bulgaristan’ın yeniden erken seçime gidebileceğini dillendiriyorlar.

Sadece Bulgaristan mı İtalya’dan İngiltere’ye, İsrail’den Belçika’ya, Bosna’dan Peru’ya kadar daha birçok ülke uzun zamandır kurulamayan hükümetler ve bu yüzden yaşanan istikrarsızlıklar yüzünden çökme noktasına gelen ekonomiler toplumda ayrışma ve çatışmaların eşiğine gelmiş durumda.

İtalya, Başkanlık sistemine geçilmesini konuşmaya başladı. İtalya'nın yeni başbakanı Giorgia Meloni, başbakan olarak ilk konuşmasında istikrarlı hükümet için İtalya’nın Başkanlık Sistemi’ne geçmesi gerektiğini dile getiren uzun bir konuşma yaptı.

Bizdekiler ise Parlamenter sistemin güçlendirilmişini istiyor. Onun da ne menem bir şey olduğunu kimse anlamış değil. Kendileri de bilmiyor çifte kavrulmuş gibi bir şey herhalde.

İngiltere'de son dokuz yıldan bu yana beş hükümet değişti.

Hollanda da dört partili koalisyon hükümeti, seçimlerden yaklaşık on ay sonra göreve başlayabildi.

Almanya da geçen yıl Eylül ayında yapılan seçimlerin ardından ancak iki ay sonra Sosyal Demokrat Parti, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümeti kurulabildi.

Belçika’da 2019 Mayıs ayında yapılan seçimlerin üzerinden geçen yirmi ay sonra ancak bir hükümet kurulabildi.

İsveç’te öyle, İspanya da seçimlerden sekiz aydan fazla günden sonra altı partinin bir araya gelmesi ile koalisyon hükümeti kurabildi. Bosna Hersek’te, 2018 seçimlerinden sonra hükümeti kurmak tam on dörtay sürdü.Sırbistan, geçen sene yapılan seçimlerden yedi ay sonra hükümeti kurabildi.

İsrail de son dört yılda beş defa seçim yapıldı.

ABD 1789 yılında kuruldu yaklaşık 234 yıl önce, bugün Joe Biden20 Ocak 2021'de Birleşmiş Devletler'in 46'ncı başkanı olarak göreve başladı. Yani ABD de kurulduğundan bugüne kadar ortalama beş yılda bir başkan değişmiş.

Kendisi Başkanlık Sistemi ile yönetilen ABD; bizde Parlamenter Sistemi getireceğiz diyen muhalefeti destekliyor. Ne yaman çelişki, bize demokrasi getirmek istemiyorlar, halbuki her yere götürüyorlar!

Biz de muhalefetten, bizdeki başkanlık sisteminin aksayan yönlerini düzelteceğiz demelerini, savunmalarını beklerken, onlar, çifte kavrulmuş Parlamenter sisteme geçmekten bahsediyor. Allah fırsat vermesin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.