Doğal taş sektörünün heyecanla beklediği, yüzlerce yeni renk, A kalite 2.200 blok mermerin sergileneceği Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu gün kapılarını açıyor.

200 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile düzenlenecek Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, oluşturacağı iş hacmi ile doğal taş sektörünün dış satıma ve rekabetçiliğine güç katacak.

Bu gün saat 12.00’de gerçekleştirilecek resmi açılış ile kapılarını ziyaretçilere açacak olan fuar 26 Kasım Cumartesi akşamına kadar sürecek.

200’e yakın firmanın katılımı ile düzenlenecek olan fuar, 50’nin üzerinde ülkeden ziyaretçiyi ağırlayacak.

Yüzlerce yeni renk, binlerce A kalite 2.200 blok mermerin sergileneceği organizasyonun, önceki yıllarda olduğu gibi birçok dış ticaret bağlantısına sahne olması bekleniyor.

* * *

Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı en son 2019’da gerçekleşmişti. Salgın nedeniyle verilen aranın ardından bu yıl gerçekleşecek olan fuara yoğun bir ziyaretçi katılımı bekleniyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sektör ile birlikte hareket edilerek ülke ekonomisine kazandırılan bu fuarın salt Bursa’nın değil bölgenin ve Türkiye’nin gereksinimine yanıt verecek niteliğe sahip olduğunu belirtiyor ve BTSO olarak ilk yılından beri bu fuara destek verdiklerinin altını çiziyor.

* * *

Türkiye, 5,2 milyar m³ (13,9 milyar ton) toplam rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip.

Ancak bu potansiyelin salt yüzde 1’lik bir kısmı kullanılmakta...

Mermer üretimimiz özellikle 1980’li yıllardan itibaren hızla artış göstermekte.

Türkiye, mermer üretiminde dünyada 7. sırada, mermer dış satımında ise 8. sırada yer almakta.

Mermercilik sektöründe 116’sı kamu ve 447’si özel olmak üzere toplam 563 işletme bulunmakta.

2002 yılında Türkiye 3.105.000 ton mermer üretmiş ve bunun 820.000 tonunu dışarıya satmış.

Bu da gösteriyor ki, mermer üretiminde ve dış satımında daha iyi duruma gelebilmemiz için mermer üreten ve dış ülkelere satış yapan firmalara kolaylıklar tanınması gerektiği açık.

Bunun için ülkemiz mermerlerinin uluslararası marka hâline getirilmesi gerekiyor.

Bunun için de gerekli tanıtım ve girişimler ilgili kuruluşlarca yapılması gerekiyor.

İşte bu fuar da bu amaca yönelik önemli bir organizasyon...

* * *

Ancak Bursa altında taşıdığı mermer potansiyeline karşın bunu kullanmakta çekinceli davranmakta...

İrfan Tatlıoğlu’nun Belediye başkanlığı döneminde, Orhaneli’de daha 2006 yıllarında önemli rezervler bulunduğu açıklanmış ve bunun ülke ekonomisine daha fazla katkı sunması için Bursa Orhaneli Belediyesi ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) ile yürütülen bir proje vardı.

Bu projenin aradan geçen uzun yıllardan sonra akıbetini şimdiki Orhaneli Başkanı Ali Aykurt, OSB’nin kurulduğunu ancak şimdiye kadar firmaların çok verimli görmediklerinden dolayı yatırımların askıda beklediğini belirtiyor.

Kuşkusuz bu yatırımlar salt belediyenin yapmak istemesiyle olacak şeyler değil.

İş insanlarının istemesi ve devletin yönlendirme ve desteğiyle olacağı açık...