Hava Durumu

CHP KONGRESİNDEN NOTLAR…

Yazının Giriş Tarihi: 18.09.2023 16:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 16:15

   Cumhuriyet Halk Partisinin 38. Olağan Bursa İl Kongresi Merinos Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. 644 delegeden 599’unun oy kullandığı kongrede mevcut İl Başkanı Turgut Özkan’ın yanı sıra, Yıldırım ilçe eski Başkanı Nihat Yeşiltaş ve İl eski Başkanlarından, Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan’ın listeleri yarıştı. 4 oyun geçersiz sayıldığı kongrede Nihat Yeşiltaş’ın mavi listesi geçerli oyların 323’ünü alarak ipi birinci göğüsledi. Gürhan Akdoğan’ın beyaz listesine 152, Turgut Özkan’ın sarı listesine de 120 oy çıktı.

   Farklı partilerin yarıştığı genel seçimmiş havasında geçen kongrede, sloganlar dikkat çekti. Turgut Özkan, “Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla”, Nihat Yeşiltaş, “Yerelde İktidar İçin Karar Ver”, Gürhan Akdoğan’da, “”Gülen Yüzlerle, Tertemiz Ellerle Yürüyoruz. Güçlü Örgüt Güçlü Bursa için Beyaz Listede Buluşalım” sloganlarını tercih etmişti. Her üç adayın afişlerinde yer alan 100 rakamı ise CHP’nin 100. Kuruluş yıldönümünü vurguluyordu.

   Büyük ilgi gören kongrede CHP’nin şampiyonlar ligi kadrosu olmasa da, Uefa Kupası altın karması gibi isimler de yer alıyordu. Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın yürüttüğü kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, PM Üyesi milletvekilleri NurhayatAltaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal, milletvekilleri Prof. Dr. Kayıhan Pala, Hasan Öztürk, ilçe başkanları, Nilüfer, Gemlik ve Mudanya belediye başkanları Turgay Erdem, Mehmet Uğur Sertaslan ve Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, gençlik ve kadın kolları, delegeler ve partililer katıldı. Kongrede ayrıca konuk olarak CHP Genel Başkan aday adaylığını açıklayan Örsan Öymen ile eski PM üyesi-milletvekili Hurşit Güneş, Berhan Şimşek, Ensar Aytekin, Müslüm Sarı, Mehmet Tüm, Erkan Aydın, İlhan Demiröz, eski bakanlardan Tuhan Tayan da hazır bulundu.

   Divan Başkanı Tahsin Tarhan, tam da kavgalı İzmir Kongresine atıfta bulunarak, Bursa İl delegelerine birlik, beraberlik, dayanışma çağrısında bulunuyordu ki, “Hepimize Yoldaş Nihat Yeşiltaş” sesleri salonu doldurdu. Nihat Yeşiltaş’ı destekleyenler, sloganlar eşliğinde adaylarına salona kadar eşlik ettiler.

    CHP Kongrelerinde en çok tartışılan konulardan birisi ön seçim ise, diğeri blok liste oylanması yerine, çarşaf listelerin geçerli olması isteğidir. Bu kez öyle olmadı. Blok Liste ile kongrenin yapılması önerisi benim görebildiğim kadarıyla Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın ret oyuna karşın oy birliğiyle kabul edildi.

   CHP’nin muhtemelen Kasım ayında yapılacak olan Kurultayında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı aday adayı olan Örsan Öymen’de kongredeydi. Üstelik kongreyi bitene kadar izledi. Yaptığı konuşmada kaderci, determinist, karamsar bakış açısını kabul etmediğini vurgulayan Öymen, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13 yılda girdiği tüm seçimleri kaybetmekle ve partiyi yüzde 22 ile yüzde 26 bandına sıkıştırmakla suçladı. Partide lojistik, stratejik ve ideolojik hatalar yapıldığını öne süren Örsan Öymen, Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken, 10 ilde iki bin kişiyle yapılacak anket çalışması yerine, 60 ilde 10 bin kişiyi kapsayan araştırmanın, daha bilimsel bir çalışma olabileceğine işaret etti. Partinin kimliğini kaybettiğini, temel ilkeleri bile uygulayamaz hale geldiğini savunan Öymen, “Kendi ilkelerimizi özümseyip, kendi ilkelerimizi anlatmak yerine AKP’yi taklit ederek, oyları arttıracağımız düşünüldü. Artık ideolojik siyaset yapmamız gerekiyor” dedi.

   Bursa’nın kurultayda yer alacak 40 delegesini etkilemek için konuşmasını, sakin ama vurgulu biçimde devam ettiren Örsan Öymen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikalarını da eleştirerek, “Adam Nas var Nas diyor, biz Nas varsa faizleri sıfırlasana diyoruz. Oysa ayetin, dinin ekonomide işi ne, nereden çıktı dememiz gerekiyor. Biz Saadet Partisi miyiz arkadaşlar, Cumhuriyet halk partisiyiz” dedi. Laik, çağdaş ve bilimsel eğitime de vurgu yapan Örsan Öymen, CHP’de devrim yapmadan, Türkiye’de devrim olamayacağını kaydetti.

   Salonda en çok alkışı alanlardan birisi olan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’da, tüzük yenileme isteyenlere, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gibi yanıt vererek, “2018 yılında 37 maddelik tüzük değişikliği getirdiğimizde neredeydiniz?” diye sordu. Orhan Sarıbal, 7 ve 28 Mayıs’ta sadece CHP’nin değil, 85 milyonun ve Demokrasinin de kaybettiğini öne sürerek, yeniden ayağa kalkmak için dayanışma, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

   Berhan Şimşek’te davudi sesiyle güne renk katan siyasetçi oldu. Bir saat kadar kürsüde kalan Şimşek, genel çerçeve içinde Kemal Kılıçdaroğlu’na sahip çıkarken, Örsan Öymen’e de üstü kapalı biçimde yanıtlar vermeye çalıştı. Partilileri, caddelere, sokaklara, alanlara, mitinglere davet eden Berhan Şimşek, 100 yıllık partinin Türkiye genelinde 1 milyon 410 bin üyesi olduğunu, 2 milyon 300 bin seçmeni bulunan Bursa’da ise bu rakamın 36 bin civarında olduğunu anımsatarak, üye sayısının en az 4 milyona çıkması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’nın birçok maddesine göre üçüncü kez aday olamayacağını hatırlatarak, “O zaman siz niye alanlara, sokaklara çıkmadınız diye tepki gösteren bir delegeye de, “Haklısınız” yanıtı veren Şimşek, Bursa örgütüne de “aranızdaki dargınlığı bitirin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne CHP yakışır” uyarısı ve hatırlatmasında bulundu.

   Divan Başkanı Tahsin Tarhan’ın, Mustafa Bozbey’i kürsüye davet ederken ki hitabı kafaları karıştırdı. Tarhan, önce “Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız” dedi, ardından “Aday adayımız” diye ekledi, sonrasında da toparlamak için, “İnşallah Parti Meclisimizden de bu yönde karar çıkacak ve adayımız” olacak dedi. Bu ikircikli açıklamalar, CHP’de değişim isteyenlerle, istemeyenler arasındaki kafa karışıklığını da ortaya koydu. Mustafa Bozbey’i üç yıl önce Kemal Kılıçdaroğlu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tanıtmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu Kurultay’da giderse, Bozbey’in adaylığı, aday adaylığına dönüşebilir, konu PM kararına bile kalabilir itirafı gibiydi bu.

   Mustafa Bozbey ise buna takılmadı. Düştüğümüz yerden kalkmasını biliriz” dedi, “Bursa’nın 17 ilçesinde de kazanabilecek projelerimiz, potansiyelimiz var” dedi. Birlik, beraberlik, dayanışma mesajları verdi.

  Mustafa Kemal Paşa İlçe Başkanı Serdal Tandoğan Kuru, Bursa’da bütçeden 35 bin lira ayrılan gençlik kollarına sahip çıkan konuşmasıyla alkış aldı. Gençler de sahneye gelerek, daha fazla bütçe, daha fazla yönetimde söz sahibi olmak, kotalara takılmamak istediklerini ifade ettiler. Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Dijital kurumsal hafıza konusundaki görüşünü kongrede de dile getirdi.

   Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’da, kurumsallaşma, demokratikleşme, kitleselleşme olmadan devrim olamayacağını anımsattı. Yeniden söz alan Örsan Öymen’de, CHP’nin Sosyalist Enternasyonal üyesi olduğunu hatırlatarak, emek ve emekçiyi unutan politikalarına dönmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

   Delegeler, misafirler, konuklar, vekiller derken, yaklaşık 35 kişi, uzun uzun konuşunca, salonda itirazlar yükselmeye başladı. Oy kullanma işlemi saat 17.00’de başlar, denilirken, 17.30 da adaylar konuşmaya başladı. Kura çekimi sonrasında ilk konuşmayı Turgut Özkan yaptı.

   Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin Bursa’yı ve siyaseti dizayn etmek istediğini öne süren Turgut Özkan, Mudanya kongresine gittiğini ama delege bulamadığını söyledi. Yıldırım İlçesinde oyların yükselmediğini iddia eden Özkan, yönetimini de partinin emekçilerinden oluşturduğunu bildirdi. Kavga ettikleri için 2019’da büyükşehir belediyesini kazanamadıklarını itiraf edenlerin, bugün kol kola olduğunu savunan Turgut Özkan, belediye başkanlarının milletvekillerinin önünde el pençe divan durmayan bir il başkanı isteniyorsa, delegelerden kendisini seçmelerini istedi.

   Yıldırım’da oyları yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardıklarını anlatan Nihat Yeşiltaş ise, konuşmasına Türkiye siyasetinden, Soma’dan, Can Atalay’dan, emekten, emekçiden, özgürlükten girerek, ekonomik kötü tabloya da dem vurdu. Marmara’nın en kirli havasını Bursalıların soluduğunu Uludağ’ın kirli sermayeye açıldığını, Bursa’nın trafik sorununu masaya yatıran Yeşiltaş, sol’dan bahseden Turgut Özkan’a da geçmişteki baro seçimlerini hatırlattı. Özkan’ı solcu avukatlar yerine bugün AKP’de milletvekilliği yapan sağcı baro başkanı tarafında ve yönetiminde olmakla suçlayan Yeşiltaş, Özkan’ı ayrımcı olmakla da itham etti. Nihat Yeşiltaş’ı ayakta alkışlayanlardan birisi de Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dı. Yeşiltaş, konuşmasının son bölümünü, birleştiricilik, dayanışma, bütünleşme konusuna yoğunlaştırdı. Nihat Yeşiltaş’ı, Mudanya ve Gemlik örgütlerinin yanı sıra, Mustafa Bozbey’in de desteklediği görüldü.

Gençlere sahip çıkan konuşmasında, CHP’li Lozan’ın 100. Yıldönümünü bile kutlamamakla suçlayan Gürhan Akdoğan’da, daha çok eylemlilik, daha çok sorunları kamuoyuyla paylaşma, daha çok sendika, sivil toplum örgütü, medya ve halk buluşması projelerini masaya yatırdı.

   Zaman zaman gergin geçen kongrenin kazananı Nihat Yeşiltaş’ın mavi listesi oldu. Bakalım 31 Mart 2024 seçimlerinde CHP’nin kazanma projeleri neler olacak? Bu birlik ve beraberlik içinde, dayanışmayla ve küskünlüklerin rafa kalkmasıyla mı olacak, Kurultay öncesi genel merkezi de kaşıyan değişim rüzgârlarının gölgesinde, yeni bölünmeler, yeni kavgalar, yeni kutuplaşmalar eşliğinde, her zaman bildiğimiz bol fraksiyonlu CHP klasiğinde mi?

   Kongrenin genel havasına bakınca, en azından Bursa’da, küskünlerin tavrı sonucu belirleyecekmiş gibi görünüyor.

   Nihat Yeşiltaş ve ekibini kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.