Orkide,  Lavanta, Lilyum, Afrika Menekşesi, Begonya, Şebboy, Nergis, Zakkum, Cam Güzeli, Sardunya, Gardenya, Guzmanya, Atatürk Çiçeği, Mum Çiçeği, Dikenli Taç, Antoryum, Yediveren Gül Fidesi, Dua Çiçeği, Leylak…

Balkonunu, salonunu, pencere önünü çiçeklerle bezeyenlere; ömrünü gönlünü çiçeklendirenlere imreniyorum.

***************************

Anneannemin, annemin onca saksı çiçeğinin içinde büyümeme; çiçeklerini sularken, yapraklarını usul usul okşarken; onlarla konuşurken yüzlerine yayılan mutluluk dolu aydınlığa tanıklık etmeme karşın bu geleneği sürdüremedim; ne büyük ihmal.

En kısa zamanda çiçekler edineceğim; ömrüme ışık, koku, renk; bana yoldaş olsunlar. Muhabbet kuşum İlham da çiçeklere konar, daha bir şen şakrak öter.

 

İÇ DENİZİ İÇ ETTİK

5 Haziran cumartesi Dünya Çevre Günüydü. Sosyal medyada şu paylaşımı yaptım:

‘’Dünya Çevre Gününe İç Denizimiz güzelim Marmara’yı iç ederek girdik.

Çürük yumurta kokulu, bataklık görünümlü, mavisi çalınmış, yüzülmez, tekneyle gezilmez, balığı yenmez hale gelmiş Marmara hepimizin utancıdır.

5 Haziran kutlu olsun. Marmara'yı iç edenler mutlu olsun.’’

Paylaşımımda Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) Başkanı Serpil Savaş’ın çevre duyarlılığıylaçektiği, sarsıcı deniz salyası fotoğrafını kullandım.Savaş’ın fotoğrafı, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun'Ekolojik Yıkım-Doğa için bir fotoğraf'  temalı Dünya Çevre Günü etkinliğinde yer almış.

**********************

Her geçen gün ortaya çıkan bulgular; bilim insanlarının açıklamaları; Marmara’ya yapılan inceleme dalışları da gösteriyor ki durum sanılandan daha vahim ve yıllar boyunca dile getirilen uyarılara kulak tıkanmış.

Denetimsizlik, plansızlık, bilime sırt çevirme, politik kariyer hırsları, rantiyecilik…

Ve şimdi; ortada devasa bir ceset var; çürüyor, kokuyor.

Marmara bir ölü denize çevrildi.Marmara bu haldeyken,Kanal İstanbul’da ısrar doğru mu?

 

CİNAYETİ GÖRDÜM

Dünya Çevre Günü ya; şehrimi düşündüm.

O canım, o güzelim, oYeşil Bursa’yı rantbarbarlığıyla;betona, cama, çeliğe, asfalta boğmuşuz ve zerre ders almadan, kalan yeşil alanları da tam bir kibir pişkinliğiyle katletmeye hazırlanıyoruz.

*********************

‘’Gazeteci çağının tanığıdır’’ denir…

Cinayeti gördüm.

Yazmaya çalıştım, televizyonda konuştum ama gücüm yetmedi.

İçim kan ağlıyor; Bursa’ya ihanet edildi.

GEZEGENİMİZDEN BİR YAŞAM

Dün, BBC’nin efsane belgeselcisi David Attenborough tarafından bir vasiyet olarak çekilen ve dünyanın akıl almaz biçimde tüketilişini; doğal hayatın mahvını; kutuplarda buzların eriyişini; ormanlarda ağaçların katledilişini; okyanusların asitlenişini, yok olan canlı türlerini anlatan GezegenimizdenBir Yaşam ( A Life on Our Planet)belgeselini bir daha izledim.

95 yaşındaki  DavidAttenboroughbizi uyarıyor:

İnsanlık bir eşikte; iklim krizi, çevre felaketi hepimiz için büyük tehdit.