Hava Durumu

CHP ve İYİ Parti'de Bursa'ya özel ortak adayda birleşme formülü netleşiyor

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2023 14:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 14:33

Cumhuriyet Halk Partisi'de sonucu değişim olan kurultayın ardından yeni Genel Başkan Özgür Özer'in yerel seçimlerde izleyeceği yol merak konusu.
Nitekim, geçmişte olduğu gibi ittifak ortaklarıyla birlikte ortak aday da uzlaşma kararı İYİ Parti cephesince şimdilik pek de mümkün görülmüyor.
Her ne kadar genel merkezler boyutunda seçimlere kendi adaylarıyla girileceği ifade edilse de tabanda bu durumun özellikle büyükşehirlerde seçimlerin kazanılmasını zora sokacağı görüşü hakim.
Önceki gün Line TV'de program konuğum olan CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş şunu sordum.
Bursa'da İYİ Pariti'nin de CHP'nin de farklı adaylarla seçime girmesi mevcut dengelerin değiştirebilecek mi?
"İki partinin de genel merkezleri kendi adaylarıyla seçimlere girilecekmiş şeklinde çalışması olsa da biz bu konuda Bursa için farklı bir formal üzerinde çalışıyoruz. Hatta bu çalışmamızı il başkanları toplantısında genel başkanımıza da ilettik"


Başkan Yeşiltaş'ın formülü şu;
Bursa'da büyükşehir belediyesini kazanmak adına bir önceki yerel seçimlerde olduğu gibi Mustafa Bozbey'in adaylığı konusunda millet ittifakını oluşturan partilerin il başkanlarıyla görüşmeler yaparak uzlaşmaya çabası içinde olduklarını söyledi.
Başkan Yeşiltaş, henüz genel merkez tarafından genel manada ittifak kararı çıkmamış olsa da bu durumun Bursa özelinde geçerli olabilecek şekilde detaylarını yakında kamouyu ile paylaşacaklarını aktardı.
Bursa özelinde ortak aday konusunda karar alma eğilimine en önemli etkenin,  görüştükleri partili partisiz vatandaşların yoğun isteği olmasıymış.
Başkan Nihat Yeşiltaş'a, büyükşehir formülünün ilçeler için de geçerli olabilir mi?
Şeklindeki sorumuza ise şu an ki çabalarının büyükşehir belediyesini kazanmaya yönelik olduğunu bu konun gündemlerinde şimdilik olmadığını söyledi.
Gelişmeler gösteriyor ki, muhalefetin Bursa'da seçim kazanmak için belki de sadece kentimizde uygulanacak tek adayda birleşme formülü büyükşehir belediyesi ile sınırlı kalmayıp bazı ilçelerde de uygulanmasının sonuç vereceği yönünde taleplerin olduğudur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.