Hava Durumu

GEMLİK'TE KÖRFEZ SAVAŞI!

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2022 16:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.02.2022 16:20

Hiç şüphe yok ki, kendimizi koruyup kollamamız sağlıklı kalmamız için yeterli olmayacak.
Çünkü yaşadığımız çevremizin de sağlıklı olması gerekiyor.
İnsanlığın iki yıldır küresel anlamda salgınla mücadelesi sürerken çevresel etkenlerden ortaya çıkan tehlikeler geleceğimizi tehdit etmeyi devam ediyor.
Benzer bir durumun Gemlik Körfezi'nde de oluşabilecek hatta telafisi mümkün olmayacak olumsuzluklara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca izin verilmesi insanı hayrete düşürüyor.
Marmara Denizi'nin en önemli körfezlerinden biri olan Gemlik Körfezi aynı zamanda bir denizdir.
Bu nedenle körfezin içinde kalan deniz suyu başka bir yere akarı bulunmamaktadır.
Ama ne yazıktır ki, aklınıza gelebilen her şey insan marifetiyle körfeze bırakılmaktadır.
Bunun en somut örneği, Orhangazi ilçesinin kapasitesi yetersiz arıtması yüzünden Karsak Deresi'ne bırakılan kanalizasyon atıklarının körfeze dökülmeye devam ediyor olması gibi.
Bir kıyısı sanayi kuruluşları karşı kıyısı şehir merkezini oluşturan ilçenin İskele Meydanı'nda dün Körfezime Dokunma etkinliği vardı.
Soğuk havaya rağmen hatırı sayılır derecede kalabalığın destek verdiği etkinliğin amacı şudur;
İlçedeki bir kimya sanayi tesisinin kimyasal madde üretimi için kapasite artışına gitmek suretiyle satte 5 bin 500 metre küp deniz suyunu çekip ısıttıktan sonra tekrar denize bırakmasıyla körfezin suyunu yazın iki kışın bir derece ısıtmasıyla olumsuz etki edecek olmasıdır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili firmanın kapasite artışının onay belgesi niteliğindeki ÇED Raporu'na tepki gösteren Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, ilçe halkına körfezine sahip çık çağrısı yaptı.
Başkan Sertaslan, bakanlığın ÇED Raporu hazırlığı öncesi de tepkilerini göstererek izin verilmemesini istemişlerdi.
Malesef sonuç değişmedi.
"Bu sorun Cumhuriyet Halk Partisi'nin değil hepimizin sorunudur"
Diyen Başkan Sertaslan, kurulacak tesisin saatte kullanacak deniz suyunun Gemlik halkının bir günde kullandığı suyun yedi katı olduğunu söyledi.
İşte bu yüzden her yurttaşın askı sürecindeki ÇED Raporu'na itiraz için başlatılan imza kampanyasına destek olmalarını isteyen Mehmet Uğur Sertaslan şunları söyledi:
"Deniz suyunun iki derece ısınmasıyla Gemlik Körfezi'nde her geçen gün yaşamın yok olacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Deniz suyunun daha fazla ısınmasına tahammülümüz yok"
Günden güne değişen ve bozulan iklim koşulları göz önüne alındığında zaten ısınmakta olan deniz suyunun bu tür sanayi faaliyetleriyle daha hızlı ısınmasıyla yok olmaya mecbur bırakılması üzücüdür.
Yaşamımızı sürdürebilmek için ve gelecek nesillere yaşam alanı bırakabilmek adına doğamıza, denizlerimize sahip çıkmamız yurttaşlık görevimizdir.
Bizden sonra gelecek nesil bizim aldığımız kadar temiz bir dünya almayı hak ediyor.
Şu unutulmamalıdır ki, her canlının sağlıklı ortam ve koşullarda yaşamını sürdürebilmesi Anayasal bir haktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.