Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da hem çevreye, hem de insanlara zarar verdiği onaylanan dizel motorlu araçların laboratuar testlerine göre yaklaşık 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yaptığının ortaya çıkması, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada dizel araçların yasaklanması sürecini başlattı.

İlk adımı Almanya ve İtalya atarken, Fransa, Hollanda ve Norveç'te de 2020 yılından itibaren dizel araçla girilemeyen yeşil alanlar oluşturması kararları alındı.

En sert tedbirlerin uygulandığı İtalya'nın Milano kentinde 25 Mart 2019 tarihinden bu yana katı bir yeşil alan uygulaması başlatılmış durumda.

Yani tüm dünyada 2030 yılına kadar dizel araçların kademeli olarak devreden çıkartılacağı, özellikle nüfusu yoğun kentlerde ve tarihi dokusu olan kentlerde bu tarihin çok daha erkene alınabileceğine yönelik öngörüler var.

Yeşil alan uygulamalarını yakın bir süreçte ülkemizde de görmemiz olası…

* * *

Türkiye’deki akaryakıt fiyat politikasından da kaynaklanan nedenlerle dizel araçlar cazip durumda halen.

Kendi aracını üretme konusunda karar alan Türkiye’nin bunu elektrikli araç olarak tercih etmesi kuşkusuz diğer avantajları yanında zamanlama açısından da yerinde ve doğru bir karar.

Ancak teknolojik değişim öylesine hızlı gelişiyor ki, her gün bir başka yenilik ortaya çıkmakta.

Hibrit arabalar, elektrikli araçlar derken son dönemin en popüler konularından biri sürücüsüz otomobiller bir diğeri de 3 boyutlu yazıcılarla üretilen otomobiller

Teknoloji gelişiyor, insanlık çağ atlıyor.

Bu gelişim de kaçınılmaz olarak otomotiv sektörüne yansıyor.

Çeyrek yüz yıl öncesine kadar salt bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz sürücüsüz otomobiller bile bugün neredeyse günün teknolojisi olmayı başardı.

Peki, sırada ne var?

Yani otomotiv sektörü yeni araba modellerinde karşımıza ne gibi mucizeler çıkarmaya hazırlanıyor?

En yeni, en heyecan verici gelişme kuşkusuz üç boyutlu (3D) yazıcılar

tarafından üretilen otomobiller…

Bu gelişme otomotiv sanayinde bütün ezberleri bozacak gibi.

Böylece bu, gelecekte otomobillerin 3D yazıcılarda üretileceği, otomobil maliyetlerin düşeceği, büyük fabrikalara, binlerce çalışana gereksinim duyulmayacağı anlamına geliyor.

Herkes evinde otomobil üretebilecek, demek yani bu!

3 boyutlu yazıcıdan daha ilginç ne üretilebilir konusu kimilerimiz için saplantı olmuş olabilir ama her hafta yeni ve absurt bir nesnenin daha yazıcılardan “basıldığının” haberini almıyor muyuz?

Bu kez de arabalarla ilgili işte!..

Local Motors dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan basılmış arabasını ürettiğini duyurdu geçenlerde.

Strati adı verilen araç neredeyse tamamı yazıcılardan üretilen ilk araç oldu.

Daha önceleri araçların kaporta aksamları gibi belli parçaları salt 3 boyutlu yazıcılardan üretiliyor ama birçok parça üretim bandından eski usul birleştiriliyordu.

Strati için iki farklı aşamada “basılan” parçalar birleştiriliyor ve bir iki parça dışarıdan eklenerek sürüşe hazır hale getiriliyor.

Üretim toplam 5 gün alıyor ve bunun 44 saati 3 boyutlu yazıcının üretimine harcanıyor.

3 Boyutlu yazıcılardan üretilen araçların en büyük farklılıklarından biri işte bu kişiselleştirme olacak hiç kuşkusuz.

Böyle bir gelişmeyi 3D baskı teknolojisinin yaşamımızda devrim niteliğinde değişiklikler yaratacağını söylemek yanlış mı olur?